30 Ապրիլ 2009 - 17:11 AMT
Մայիսի 23-30 Երեւանում կայանալիք բռնցքամարտի պատանիների աշխարհի առաջնության մասնակիցների թիվը ռեկորդային է: Այդ մասին հայտնել է Սիրողական բռնցքամարտի միջազգային ֆեդերացիայի (AIBA) նախագահ Չինգ Կուո Վուն:
«Մասնակցության այդպիսի բարձր մակարդակը վկայում է միջազգային բռնցքամարտի աճող վարկանիշի մասին: Այս աշխարհի առաջնությունը նպաստում է միջազգային սիրողական բռնցքամարտի զարգացմանը: Իսկ Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիան ամբողջությամբ պատրաստ է այս առաջնությանը»,- նշել է Վուն:
Առաջին «AIBA կադետների աշխարհի առաջնությունը» առաջին անգամ անցկացվել է Բաքվում 2001թ.: Դրան մասնակցում էին 132 բռնցքամարտիկ 21 երկրներից: Կադետների վերջին ԱԱ-ին 2007թ., որը նույնպես տեղի ունեցավ Ադրբեջանի մայրաքաղաքում, մասնակցեցին 230 մարզիկներ 39 երկրներից:
Ռուսաստանի պատանեկան հավաքականն այս առաջնության առաջատարն է: Նա իր հաշվում ունի 53 մեդալ, որոնցից 23-ը` ոսկե: Երկրորդ տեղում 33 մեդալներով (10-ը` ոսկե) Ուկրաինայի հավաքականն է: Երրորդում` Ադրբեջանի հավաքականը (6 մեդալ):
Պատանիների աշխարհի առաջնությունը AIBA-ի վեց առաջնություններից մեկն է: Նրանց թվի մեջ մտնում են նաեւ չափահասների եւ երիտասարդների աշխարհի առաջնությունները, կանանց աշխարհի առաջնությունը, Աշխարհի գավաթը եւ AIBA նախագահի գավաթը:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել են Հայաստանի Բռնցքամարտի ֆեդերացիայում, ապրիլի 29-ին ՀԲՖ է ուղարկվել ԱԱ մասնակցության հերթական հայտը. 49-րդ մասնակից երկիրը դարձավ Մոնղոլիայի հավաքականը:

30 Апрель 2009 - 17:11 AMT
Число участников юношеского чемпионата мира, который пройдет с 23 по 30 мая в Ереване, рекордное. Об этом заявил президент международной Федерации любительского бокса (AIBA) Чинг Куо Ву.
«Такой высокий уровень участия свидетельствует о растущем рейтинге международного бокса. Этот чемпионат мира поспособствует развитию международного любительского бокса. А федерация бокса Армении полностью готов к данному турниру», – отметил Ву
Первый «Чемпионат мира среди кадетов AIBA» впервые проводился в Баку в 2001 году. В нем принимали участие 132 боксера из 21 стран. В последнем ЧМ среди кадетов в 2007 году, который также прошел в столице Азербайджана, приняли участие 230 спортсменов из 39 стран.
Юношеская сборная России в этом турнире является лидером. На ее счету 53 медали, из которых 23 золотых. На втором месте с 33 медальями (10 золотых) сборная Украины. На третьем – сборная Азербайджана (6 медалей).
Юношеский чемпионат мира является одним из шести турниров AIBA. В их число входят также чемпионаты мира среди взрослых и среди молодых, чемпионат мира среди женщин, Кубок мира и Кубок президента AIBA.
Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в пресс-службе Федерации бокса Армении, 29 апреля в ФБА поступила очередная заявка на участие в ЧМ: 49 страной-участницей стала сборная Монголии.