ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ֆրենկ Փալոունը կարևորել է Հայաստանին ԱՄՆ-ի կողմից անվտանգության ոլորտում աջակցության անհրաժեշտությունը և նշել, որ Ադրբեջանի հնարավոր հարձակումը Հայաստանի հարավին գործողություններ է պահանջում ԱՄՆ–ից։ Այդ մասին նա գրել է X-ի իր միկրոբլոգում։
«Ելույթ եմ ունեցել հայկական Սուրբ Ստեփանոս եկեղեցու օծման 35-րդ տարեդարձի միջոցառմանը և խոսել այն մասին, որ Արցախ Ադրբեջանի ներխուժումից հետո, ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանին անվտանգության և մարդասիրական օգնություն ցուցաբերումն անհրաժեշտություն է: Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի կողմից Հայաստանի հարավի դեմ հնարավոր հարձակումները գործողություն են պահանջում ԱՄՆ-ից», -ասվում է գրառման մեջ։
Նյու Ջերսիի հայկական Սուրբ Ստեփանոս եկեղեցու օծման 35-րդ տարեդարձի միջոցառումը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 5–ին։

Член Палаты представителей Конгресса США Фрэнк Паллоне вновь обратился к обеспечению безопасности Армении, подчеркнув и необходимость помощи США в гуманитарной сфере. Об этом конгрессмен заявил на церемонии, посвященной 35-летию освящения армянской церкви Святого Стефана, находящейся в Элбероне в штате Нью-Джерси, которая состоялась 5 ноября.
«На церемонии, посвященной 35-летию армянской церкви Святого Стефана, я говорил о необходимости обеспечения безопасности и помощи США в гуманитарной сфере Армении со стороны США после вторжения Азербайджана в Арцах. Возможное нападение (президента США Ильхама) Алиева на юг Армении требует действий со стороны США», – написал Паллоне в социальной сети X.