ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը մեկնաբանել է այն տեղեկությունը, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի մասնակցի ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին և ափսոսանք հայտնել այդ կապակցությամբ։
Նա ասել է, որ եթե դա այդպես է, կարելի է միայն ափսոսանք հայտնել, քանի որ նման հանդիպումները դիրքորոշումները ճշտելու լավ առիթ են, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Մենք հասկանում ենք, որ յուրաքանչյուր երկրի ղեկավար իր աշխատանքային գրաֆիկում այլ հանդիպումներ կարող է ունենալ, իր հանգամանքները։ Բայց նման հանդիպումները լավ առիթ են կարծիքներ փոխանակելու, դիրքորոշումները ճշտելու համար»,–ասել է Պեսկովը։
Նա ընդգծել է, որ «ՀԱՊԿ–ը, միևնույն է, պահպանում է իր ակտուալությունը»։
«Այն հանդիպումները, որ կազմակերպվում և անցկացվում են ՀԱՊԿ շրջանակում, վկայում են այդ մասին, առնվազն փոխգործակցության այդ ձևաչափի պահանջված լինելը տաբեր ոլորտներում մասնակցիների շրջանում»,–ասել է Պեսկովը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի մասնակցի ՀԱՊԿ նիստին։ Այդ մասին նա տեղեկացրել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ հեռախոսազրույցում, որը տեղի է ունեցել բելառուսական կողմի նախաձեռնությամբ, հայտնում է վարչապետի մամուլի ծառայությունը: Վարչապետ Փաշինյանը Բելառուսի նախագահին տեղեկացրել է, որ չի կարողանա մասնակցել նիստին և հույս է հայտնել, որ ՀԱՊԿ գործընկերները ըմբռնումով կվերաբերվեն այդ որոշմանը:

Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, комментируя отказ премьер-министра Армении Никола Пашиняна приехать на саммит ОДКБ, сказал, что если это так, то можно только выразить сожаление, потому что такие встречи – хороший повод для сверки часов.
Ранее Пашинян проинформировал в телефоном разговоре с президентом Белоруссии Александром Лукашенко, что не сможет принять участие в саммите ОДКБ в Минске 23 ноября.
«Если это действительно так, то можно выразить сожаление, мы понимаем, что у каждого главы правительства или главы государства могут быть свои мероприятия в рабочем графике, свои обстоятельства. Но можно выразить лишь сожаление, потому что подобные встречи являются очень хорошим поводом для обмена мнениями, для сверки часов», – сказал Песков журналистам на вопрос, как в Кремле воспринимают решение Пашиняна и как оценивают вероятность выхода Армении из состава ОДКБ, пишет РИА Новости.
Он подчеркнул, что ОДКБ «все равно сохраняет свою актуальность».
«И те встречи, которые организуются и проводятся в рамках ОДКБ свидетельствуют об этом, по крайней мере востребованность этого формата взаимодействия в соответствующих областях со стороны участников», – сказал Песков.