16 Նոյեմբեր 2023 - 10:04 AMT
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Արևմուտքի խորհուրդները խանգարում են ՀՀ–ին ավարտին հասցնել հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը:
Նա նշել է, որ ապաշրջափակման գործընթացը, որը սկսել էին ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարները, մինչ օրս ավարտին չի հասցվել, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
«Հունիսի 2–ին Եռակողմ աշխատանքային խմբի 12-րդ նիստում արձանագրվեց, որ բանակցություններում էական առաջընթաց կա, մասնավորապես, ընդհանուր փոխըմբռնում էր ձևավորվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման շուրջ։ Բայց Հայաստանի ղեկավարությանը կրկին ինչ-որ բան խանգարեց ավարտին հասցնել թղթի վրա եղած պայմանավորվածությունները։ Մենք լավ գիտենք՝ ինչը խանգարեց` Հայաստանի այժմյան ղեկավարության արևմտյան բարեկամների «բարի խորհուրդները»,- ասել է Զախարովան։
Ըստ նրա, Արևմուտքը, փոխանակ աջակցի եռակողմ պայմանավորվածությունների իրագործմանը և հետևաբար Բաքվի ու Երևանի հաշտեցմանը, տորպեդահարում է կարգավորման գործընթացում բոլոր «դրական ձեռքբերումները»։
«Նրանք տորպեդահարում են ռուսական ջանքերը և փորձում են պարտադրել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման սեփական բաղադրատոմսը»,- ասել է Զախարովան։
«Արդյունքում Հայաստանը, գործելով եռակողմ պայմանավորվածությունների շրջանակից դուրս, ԱՄՆ-ի ու ԵՄ-ի ցուցումներով, մեր կարծիքով, տարածաշրջանային հաղորդակցությունների հետագա կոնֆիգուրացիայից կտրվելու ռիսկի է ենթարկում իրեն»,- ասել է Զախարովան։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Տաշքենդում Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի հետ հանդիպմանն իր գոհունակությունն է հայտնել Արաքս գետի հարավային ափով երկաթուղու և ավտոմայրուղու երթուղիների համաձայնեցման շուրջ։ Ալիևը նաև ասել է, որ Հայաստանը մեծ սխալ է թույլ տվել՝ հրաժարվելով «Զանգեզուրի միջանցք» նախագծից:

Советы Запада мешают Армении завершить работу по разблокированию коммуникаций в Закавказье. Об этом заявила на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
Она отметила, что процесс разблокирования коммуникаций, запущенный лидерами России, Азербайджана и Армении Владимиром Путиным, Ильхамом Алиевым и Николом Пашиняном, до сих пор так и не доведен до конца, пишет ТАСС.
«2 июня на 12-м заседании трехсторонней рабочей группы был зафиксирован существенный прогресс в переговорах, в частности, было достигнуто общее понимание относительно восстановления и организации железнодорожного сообщения между Арменией и Азербайджаном», – сказала она.
«Но опять армянскому руководству что-то помешало финализировать договоренности на бумаге. Мы хорошо знаем что помешало – это «добрые» советы западных друзей нынешнего руководства в Армении», – добавила Захарова.
Как отметила дипломат, Запад вместо того, чтобы содействовать реализации трехсторонних договоренностей и соответственно примирению Баку и Еревана «торпедирует все позитивные достижения на пути нормализации».
«Торпедируют российские усилия, пытаются навязать свои рецепты армяно-азербайджанской нормализации и продвигают вместо нормализации псевдонормализацию», – указала представитель российского дипведомства.
«В итоге Армения, действуя по наводке США и Европейского союза вне рамок трехсторонних договоренностей, на наш взгляд, сильно рискует оказаться отрезанной от будущей конфигурации региональных коммуникаций», – резюмировала Захарова.