ԱՄՆ Սենատը նոյեմբերի 16-ին ընդունել է Միչիգանը ներկայացնող սենատոր Գարի Փիթերսի հեղինակած՝ «Հայկական պաշտպանության ակտ» օրինագիծը, որի նպատակն է 2024 և 2025թթ․ համար չեղարկել «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ հոդվածի (907-րդ բանաձև) ամենամյա չեղարկման նախագահական իրավասությունը, ինչի արդյունքում Ադրբեջանը կզրկվի ամերիկյան ռազմական օժանդակությունից։
Օրինագծի ներկայացման ժամանակ սենատոր Փիթերսը մանրամասնորեն ներկայացրել է Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիան՝ սկսած շուրջ տասնամսյա շրջափակումից մինչև սեպտեմբերի 19-20-ի ռազմական ագրեսիա։ Վկայակոչելով այն, որ նախագահ Բայդենը, Ադրբեջանի շարունակապես աճող ագրեսիայի պարագայում, չի դադարեցրել վերջինիս տրամադրվող օժանդակությունը՝ Փիթերսը Սենատի իր գործընկերներին հորդորել է գործել։
«Եթե մենք քայլեր չձեռնարկենք, երբ երկրները դիտավորյալ անտեսում են իրենց հետ մեր համաձայնագրերի պայմանները, մեր համաձայնագրերը կդառնան իրականում անիմաստ և անատամ: Ես կոչ եմ անում իմ գործընկերներին միանալ ինձ՝ Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելու համար, գործադրելու մեր պայմանավորվածությունները և չհրահրված ագրեսիայի պայմաններում կանգնելու հայ ժողովրդի կողքին»,–ասել է նա։
Այս քվեարկությունը տեղի է ունեցել Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի, հայ համայնքի, վերջինիս կոնգրեսական բարեկամների, ԱՄՆ-ում բնակվող այլ ժողովուրդների համայնքային կազմակերպությունների շարունակապես աճող հասարակական ու քաղաքական երկարատև ճնշման պարագայում, հայտնում է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակը։
ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենը նոյեմբերի 15–ին հայտարարել էր, որ Միացյալ Նահանգները կասեցրել է ռազմական օգնության տրամադրումն Ադրբեջանին։ Նա այդ մասին ասել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում լսումների ժամանակ։
907-րդ բանաձևը ընդունվել է 1992թ․ և բացառում է Ադրբեջանին տրամադրվող ամերիկյան ռազմական օժանդակությունը՝ հաշվի առնելով Հայաստանի և Արցախի այդ երկրի շարունակական ագրեսիան։2002թ․ ամերիկյան բոլոր վարչակազմերի կողմից 907-րդ բանաձևը շրջանցվումն էր, որ ԱՄՆ գործադիր իշխանությանը կարողանա ռազմական օժանդակություն տրամադրել Ադրբեջանին։

16 ноября Сенат США принял законопроект «Акт обороны Армении», автором которого является сенатор Гэри Питерс, представляющий штат Мичиган, цель которого – аннуляция права президента на ежегодную отмену поправки 907 – «акта о поддержке свободы» на 2024 и 2025 годы, в результате чего Азербайджан лишится американской военной помощи. Об этом сообщили в Центральном аппарате Бюро АРФД «Ай Дат», отметив, что это голосование состоялось в условиях продолжительного общественного и политического давления со стороны АРФД «Ай Дат», армянской общины, ее друзей – конгрессменов, общинных организаций других народов, проживающих в США.
В ходе презентации законопроекта сенатор Питерс подробно представил агрессию Азербайджана против Нагорного Карабаха, начиная с десятимесячной блокады и заканчивая военной агрессией 19-20 сентября. Коснувшись факта, что президент Байден не прекратил помощь Азербайджану перед лицом постоянно растущей агрессии,
Питерс призвал своих коллег в Сенате действовать, заявив: «Если мы не будем принимать меры, когда страны намеренно игнорируют условия наших соглашений с ними, наши соглашения станут фактически бессмысленными и беззубыми. Я призываю своих коллег присоединиться и привлечь Азербайджан к ответственности, реализовать наши соглашения и поддержать армянский народ перед лицом неспровоцированной агрессии».
Центральный аппарат Бюро АРФД «Ай Дат» отметил, что при активном участии армянской общины, он продолжит работу по обеспечению полной реализации поправки 907, поощряя немедленное принятие в Палате представителей США двух законопроектов, которые заблокируют военную помощь США Азербайджану, полностью отменив президентские полномочия в обход 907-й поправки. В законопроектах, находящихся в Палате представителей, также предлагается расширить гуманитарную и военную помощь, оказываемую Армении в ответ на продолжающуюся агрессию Азербайджана и оказать помощь вынужденно переселенным армянам Нагорного Карабаха.