Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ նիստի շրջանակում առաջարկել է ՀՀ հետ բանակցություններ անցկացնել կամ հայ–ադրբեջանական սահմանին, կամ երրորդ երկրում, որը կլինի «անաչառ ու չեզոք»։
Նա հայտարարել է, թե Երևանը «անհիմն դանդաղեցնում է խաղաղության գործընթացը», իսկ մի շարք երկրներ փորձում են իրենց աշխարհաքաղաքական խաղերը տանել Հարավային Կովկասում, հայտնում է Interfax.az-ը։
Բայրամովը նաև ասել է, որ ԵԱՀԿ–ն չկարողացավ արդյունավետ օգտագործել իր մանդատը հակամարտության ժամանակ, իսկ հակամարտությունից հետո «Հայաստանի հովանավոր մի շարք երկրներ, որոնք ԵԱՀԿ անդամ են, հանդես են գալիս հայտարարություններով, որոնք չեն բխում այսօրվա իրողություններից»։
Նոյեմբերի 21–ին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն կոչ էր արել Հայաստանին խաղաղության գործընթացը քննարկելու համար հանդիպում անցկացնել սահմանին։ Ի պատասխան՝ հայկական կողմն առաջարկել էր սահմանազատման հանձնաժողովների նիստ անցկացնել պետական սահմանին։ Նոյեմբերի 30-ին ՀՀ և Ադրբեջանի պետական սահմանին տեղի է ունեցել երկու երկրի միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի հերթական հանդիպումը։ Կողմերը շարունակել են սահմանազատման հարցերի քննարկումը, անդրադարձել կազմակերպչական և ընթացակարգային մի շարք հարցերի:

Глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов, выступая на 30-ом заседании СМИД ОБСЕ в Скопье, предложил провести встречу в рамках мирного процесса с Ереваном на армяно-азербайджанской границе, либо в третьей стране, которая является «непредвзятой и нейтральной».
Байрамов, касаясь мирных переговоров с Арменией, заявил, что в этом направлении имеются «определенные сложности и вызовы», обусловленные тем, что «Ереван необоснованно замедляет данный процесс, кроме этого ряд стран пытаются спроектировать на регион Южного Кавказа свои геополитические игры», пишет Interfax.az.
Байрамов в своем выступлении заявил, что ОБСЕ не смогла эффективно реализовать свой мандат в период бывшего армяно-азербайджанского конфликта, в постконфликтный период ряд стран-членов ОБСЕ, которые «являются покровителями Армении, все еще выступают с заявлениями, не отвечающим сегодняшним реалиям».
Азербайджан не принял участие в пятисторонней встрече, состоявшейся в Гранаде, отказался участвовать в переговорах, которые пройдут в Брюсселе. 16 ноября МИД Азербайджана сообщил, что Баку отказался от вашингтонской встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана.