6 Դեկտեմբեր 2023 - 09:14 AMT
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, թե Բաքվին երաշխիքներ են պետք, որ «Հայաստանում ռևանշիզմի փորձեր չեն լինի»։
«Ադրբեջանին երաշխիքներ են պետք, որ Հայաստանում ռևանշիզմի ոչ մի փորձ չի լինի»,– ասել է նա, գրում է Interfax.az-ը։
Նա ասել է, թե Ադրբեջանին դա պետք է, քանի որ «գիտեն, թե ինչ է կատարվում Հայաստանում, իրազեկ են որոշ եվրոպական մայրաքաղաքներում խորհրդատուների մասին»։
«Մենք կցանկանայինք, որ երկու երկրի միջև ընդհանրապես պատերազմ չլինի և այդ հարցում պետք է լինեն երաշխիքներ։ Հայկական կողմը պետք է մոռանա պատմության մեջ մնացած ԼՂՀ–ի մասին և ձեռնամուխ լինի սահմանազատմանը»,– ասել է նա։
Ըստ նրա, խաղաղ պայմանագիրն Ադրբեջանի և ՀՀ միջև շատ ծավալուն չէ՝ «առավելագույնը 6-7 էջ, սակավաթիվ հոդվածներ»։
Ալիևը նաև ասել է, թե ՀՀ–ին ավելի քան 2 ամիս պահանջվեց պատասխանելու համար Բաքվի վերջին առաջարկներին և դա արվեց միայն Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարությունից հետո, ինչը, ըստ նրա, «մեկ անգամ ևս ցույց տվեց, որ գործընթացը դանդաղեցնում է Հայաստանը, ոչ թե Ադրբեջանը»։
Ըստ նրա, Ադրբեջանի ԱԳՆ–ն այժմ գնահատում է հայկական կողմի այդ առաջարկներն ու ժամանակին կուղարկի իր առաջարկները։

6 Декабрь 2023 - 11:01 AMT
Баку необходимы гарантии того, что в Ереване не будет попыток реваншизма, заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев.
«Азербайджану нужны гарантии того, что в Армении не будет никаких попыток реваншизма», – заявил 6 декабря Алиев, пишет Interfax.az.
Он отметил, что Азербайджану это нужно, потому что «мы знаем, что происходит в Армении», «осведомлены о советниках в некоторых европейских столицах».
«Мы бы хотели, чтобы между двумя странами не было войны вовсе, и на этот счет должны быть гарантии», – заявил Алиев, добавив, что армянской стороне «следует забыть об оставшейся в истории НКР и приступить к делимитации границы».
По его словам, мирный договор между Азербайджаном и Арменией не столь объемен – «насчитывает, максимум страниц 6-7, небольшое количество статей».
Президент Азербайджана заявил, что Армении потребовалось более двух месяцев, чтобы ответить на последние предложения Баку о мирном договоре, что было сделано «только после того как, об этом заявил министр иностранных дел Азербайджана», что, по мнению главы государства, «еще раз показало, что процесс замедляет именно Армения, а не Азербайджан».
По его словам, МИД Азербайджана оценивает эти предложения армянской стороны и в свое время отправит свои предложения Еревану.