8 Դեկտեմբեր 2023 - 06:31 AMT
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը ողջունել է գերիների փոխանակումը Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև։ Այդ մասին նա գրել է X-ի իր միկրոբլոգում։
Միշելը կոչ է արել կողմերի առաջնորդներին հնարավորինս շուտ ավարտին հասցնել խաղաղության համաձայնագրի կնքումը։
«Ուրախ ենք ողջունել աննախադեպ առաջնթացը ՀՀ և Ադրբեջանի հարաբերություններում, քանի որ կողմերը համատեղ հայտարարություն են հրապարակել։ Մասնավորապես, ողջունում ենք ձերբակալվածների ազատ արձակումը և քաղաքական երկխոսության բաց լինելը։ Կողմերի միջև երկկողմ երկխոսության հաստատումն ու խորացումը եղել է բրյուսելյան գործընթացի հիմնական նպատակը՝ այսօրվա առաջընթացն առանցքային քայլ է»,–ասվում է գրառման մեջ։

Председатель Европейского совета Шарль Мишель приветствовал совместное заявление Армении и Азербайджана, назвав его большим прорывом в отношениях между двумя странами.
Мишель приветствовал решение об освобождении задерживаемых лиц и призвал обе страны насколько возможно скорее заключить мирное соглашение.
«Рады приветствовать крупный прорыв в отношениях между Арменией и Азербайджаном в связи с опубликованием совместного заявления. В частности, приветствуем освобождение задержанных и беспрецедентное открытие политического диалога. Сегодняшний прогресс является ключевым шагом. Сейчас я призываю лидеров Армении и Азербайджана как можно скорее заключить мирное соглашение», – написал Мишель в своем микроблоге X.