8 Դեկտեմբեր 2023 - 08:05 AMT
Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը ողջունել է Երևանի և Բաքվի համատեղ հայտարարությունը ձերբակալվածների փոխանակման մասին և նշել, որ խաղաղության հասնելու պատմական հնարավորություն կա։ Այդ մասին նա գրել է X-ի իր միկրոբլոգում։
«Եվրամիությունը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ հայտարարությունը ձերբակալվածների փոխադարձ ազատ արձակման և վստահության ամրապնդմանն ուղղված այլ միջոցների մասին, ինչը կարևոր քաղաքական քայլ է։ Մենք համամիտ ենք, որ տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու պատմական շանս կա, և վճռական ենք այդ ջանքերին նպաստելու հարցում»,–ասվում է գրառման մեջ։
ՄԻԵԴ-ում հայ ռազմագերիների շահերի ներկայացուցիչ, իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը նոյեմբերի 30–ին հայտնել էր, որ Բաքվում պաշտոնապես 55 հայ է պահվում, այդ թվում 6 քաղաքացիական գերի, 41 ռազմագերի և 8 նախկին բարձրաստիճան քաղաքական գործիչ, որոնք համարվում են քաղբանտարկյալներ։

Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель заявил, что Евросоюз считает важным политическим шагом совместное заявление аппарата премьер-министра Республики Армения и администрации президента Азербайджана. Об этом он написал в своем ммкроблоге в соцсети X.
«ЕС приветствует совместное заявление Армении и Азербайджана о взаимном освобождении задержанных лиц и других мерах доверия, считая это важным политическим шагом. Мы согласны с тем, что существует историческая возможность достичь мира в регионе, и мы полны решимости поддержать эти усилия», – написал Борель.
7 декабря вечером стало известно, что Ереван и Баку договорились о шагах по укреплению мер доверия. В рамках этих мер Азербайджан освободит 32 армянских военных, а Армения – двух азербайджанских военнослужащих.