29 Դեկտեմբեր 2023 - 10:47 AMT
Դեկտեմբերի 28–ին՝ կեսօրին մոտ, ավելի քան 30 դիմակավորված զինված անձ ներխուժել է Երուսաղեմի հայկական թաղամասի «Կովերի պարտեզի» տարածք և հարձակվել եպիսկոպոսների, քահանաների, հայ համայնքի այլ ներկայացուցիչների վրա։ Կան ծանր վիրավորներ։ Այդ մասին հայտնել է Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքությունը:
«Սա այն հանցավոր պատասխանն է, որը մենք ստացել ենք Երուսաղեմի շրջանային դատարան «Կովերի պարտեզ»-ի հարցով հայց ներկայացնելու համար», – ասված է պատրիարքության նամակի մեջ, տեղեկացնում է «Ազատությունը»։
Նամակում կոչ է արվում ամբողջ աշխարհի երկրների իշխանություններին և միջազգային լրատվամիջոցներին օգնել փրկել հայկական թաղամասը «բռնի կործանումից»:
«Թաթոյան հիմնադրամի» ղեկավար, նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանն էլ իր հերթին է հայտարարությամբ հայտնել, որ այս հարձակման մասին ահազանգեր են ստացել։ Ըստ այդմ, հարձակման ենթարկված հայ համայնքի երկու ներկայացուցիչ բերման է ենթարկվել և գտնվում է ոստիկանությունում։ Նա նշել է, որ ոստիկանություն են տարվել հարձակումն իրականացրած զինված խմբի մի շարք անդամներ։
Երուսաղեմի փոխքաղաքապետ Ֆլեր Հասան-Նահումի փոխանցմամբ՝ «որոշ արաբ մահմեդական տղամարդիկ և հայ համայնքի ներկայացուցիչներ ծեծկռտուքի մեջ են մտել Երուսաղեմի հին քաղաքում»։ Նրա հաղորդմամբ՝ կողմերին բաժանելու համար ոստիկանությունը երկու կողմից էլ անձանց է ձերբակալել։
Հայ առաքելական եկեղեցու Երուսաղեմի պատրիարքության առաջնորդ Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանն անձամբ ստորագրել էր «Կովերի պարտեզի» տարածքը 99 տարով վարձակալության հանձնելու մասին պայմանագիրը գործարար Դենիել Ռուբինշտեյնին՝ հյուրանոց կառուցելու համար: Հայ համայնքը Երուսաղեմում պարբերաբար բողոքի ակցիաներ էր անցկացնում այս գործարքի դեմ։ Ավելի ուշ պատրիարք Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանն այցելել է հին քաղաքի հայկական թաղամասի «Կովերի պարտեզի» պատնեշված հատվածը և իր աջակցությունը հայտնել թաղամասը փրկելու շարժման ակտիվիստներին և հայտարարել, որ «ինչ հայկական է, հայկական է մնալու»։

28 декабря армянская община Иерусалима сообщила о том, что около полудня 30 вооруженных лиц в масках организовали организованное вторжение в место под названием «Коровий сад» в армянском квартале Иерусалима. Об этом сообщил бывший омбудсмен, директор Центра Закона и Справедливости Фонда «Татоян» Арман Татоян.
«Вооруженные электрошоковыми устройствами, металлическими прутьями и камнями, они с угрозой для жизни, ругаясь и крича, напали на мирную армянскую общину и духовенство, в том числе на епископов, священников и дьяконов. На опубликованных видео отчетливо видно, как вооруженные люди в масках нападают и избивают представителей армянской общины и армянского духовенства.
В результате здоровью представителей армянской общины и духовенства был нанесен ущерб, в том числе тяжелый. Двое из напавших на представителей армянской общины задержаны и находятся под стражей в полиции. Несколько членов вооруженной группы, совершившей нападение, были доставлены в полицию», – сообщил Татоян.
По его словам, согласно сигналам, хотя полиция находится всего в 100 метрах от места под названием «Коровий сад», полиция прибыла с опозданием на 20 минут.
«Этот преступный акт представляет собой вооруженное нападение не только на армянскую общину, но и на Армянский Патриархат Иерусалима и Армянский квартал, создавая угрозу жизни. Мы обсудили указанные вопросы с армянской общиной Иерусалима и находимся с ней в прямом контакте по поводу ситуации. Всю упомянутую информацию подтвердили и представители армянской общины», – отметил Татоян.