12 Հունվար 2024 - 12:51 AMT
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ասուլիսում հայտարարել է՝ ռուսական կողմն ամփսոսում է, որ Հայաստանի իշխանությունները պատշաճ չեն արձագանքել Երևանում հունվարի 1–ին տեղի ունեցած «նացիստական երթին»։
«Մենք տեսել ենք այդ կադրերը և խորը մտահոգությամբ ենք ընկալել հունվարի 1–ին Երևանի կենտրոնում ազգայնամոլների խմբի երթը։ Մենք, իհարկե, զարմացած ենք, որ հայկական իրավապահ ուժերը ոչ մի կերպ չեն խոչընդոտել հավաքին, որի մասնակիցները տեսախցիկների առաջ, լրատվամիջոցների ներկայությամբ անթաքույց ցուցադրում էին իրենց կողմնորոշումը՝ ձեռքերը վեր պարզելով նացիստական ողջույնի ձևով»,– ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Նա հավելել է, որ Ռուսաստանում համոզված են, որ անհրաժեշտ է արմատախիլ անել նացիզմի ցանկացած դրսևորում և պայքարել պատմության զեղծարարության դեմ։
Հունվարի 1–ին երթի էին դուրս եկել ռազմական և պետական գործիչ, «Ցեղակրոն» ազգային գաղափարախոսության հիմնադիր Գարեգին Նժդեհի հետևորդները, որոնք այնուհետև հավաքվել էին Նժդեհի արձանի մոտ։ Նրանք վանկարկում էին. «Միշտ հայ»: Հունվարի 1–ի Նժդեհի ծննդյան օրն է։

Российская сторона сожалеет, что со стороны властей Армении не последовало должной реакции на проведение шествия неонацистов в Ереване 1 января. Об этом заявила на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Мы видели эти кадры и с глубокой обеспокоенностью восприняли состоявшиеся 1 января в центре Еревана шествия группы фашиствующих молодчиков. Мы, конечно, удивлены, что армянские силы правопорядка никак не воспрепятствовали сходке (людей), которые буквально демонстрировали на камеру в присутствии СМИ свою ориентацию, вскидывая руки в нацистском приветствии. Сожаление вызывает отсутствие должной реакции властей Армении, правозащитных структур», – сказала Захарова.
«Мы убеждены что необходимо пресекать любые проявления нацизма, пресекать их на корню и неустанно бороться с фальсификацией истории», – продолжила дипломат.