19 Հունվար 2024 - 11:12 AMT
ՀՀ–ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հայտարարել է, որ ռուսական 102-րդ ռազմակայանը Հայաստանից դուրս բերելու հարց օրակարգում չկա։ Այդ մասին նա ասել է ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում։
«Ինձ նման ազդակներ հայտնի չեն։ Ես առաջնորդվում եմ հայկական կողմի պաշտոնական հայտարարություններով, մասնավորապես, որ բազայի դուրսբերման մասին խոսք չկա։ Ռուսական կողմից էլ նման ազդանշաններ չեն եղել»,–ասել է դեսպանը՝ պատասխանելով այդ մասին հարցին։
Կոպիրկինը նաև ասել է, որ ՌԴ–ն ակնկալում է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կմասնակցի Մոսկվայում կայանալիք ԵԱՏՄ հոբելյանական 10–րդ գագաթնաժողովին։Դեսպանը հավելել է, որ ռուսական կողմից հայ գործընկերները 2024–ի մի շարք միջոցառումների մասնակցելու հրավեր են ստացել։
Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102–րդ ռազմաբազան իրականացնում է մարտական հերթապահություն ԱՊՀ ՀՕՊ Միասնական համակարգի շրջանակում։ Բազան գտնվում է ՌԴ Հյուսիս–Կովկասյան ռազմական օկրուգի ռուսական զորախմբի ենթակայության ներքո, այն համալրված է С-300 զենիթահրթիռային համալիրով և ՄիԳ–29 կործանիչներով։ 2010թ․–ին բազայի տեղակայման ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2044թ․–ը։

Вопрос о выводе российской военной базы из Армении не стоит. Об этом заявил посол РФ в Ереване Сергей Копыркин, пишет РИА Новости.
«Мне о таких сигналах неизвестно. Я ориентируюсь на те официальные заявления, которые делались с армянской стороны, в частности, о том, что вопрос о выводе базы не стоит. С российской стороны тоже такого рода сигналов не поступало», – сказал посол, отвечая на вопрос, не поступали ли сигналы от Еревана о закрытии российской базы в Гюмри и выводе российских пограничников.
102-я российская военная база дислоцируется в Армении согласно межгосударственному договору между Москвой и Ереваном от 1995 года. РФ и Армения 20 августа 2010 года продлили до 2044 года срок действия договора о размещении базы. Воздушной компонентой 102-й российской военной базы в Гюмри является авиабаза «Эребуни», дислоцированная в Ереване. Личный состав авиабазы несет боевое дежурство по противовоздушной обороне в Объединенной системе ПВО государств СНГ.