25 Հունվար 2024 - 08:26 AMT
Ադրբեջանական դատարանը 4 ամսով երկարացրել է Արցախի նախկին պետնախարար, բարերար Ռուբեն Վարդանյանի կալանքի ժամկետը, հայտնում է Haqqin.az-ը։
Վարդանյանը ձերբակալվել էր 2023–ի սեպտեմբերի 27–ին Լաչինի միջանցքում, իսկ սեպտեմբերի 28–ին՝ 4 ամսով կալանավորվել։ Նրան շինծու մեղադրանքներ են ներկայացվել։
Վարդանյանին մասնավորապես մեղադրում են «ահաբեկչության ֆինանսավորման, ապօրինի զինված խմբերի ձևավորման, պետական սահմանի ապօրինի խախտման համար»։
ԱԳՆ–ն հայտարարել է, որ ՀՀ–ն կձեռնարկի բոլոր հնարավոր քայլերն ապօրինաբար ձերբակալված ԼՂ ներկայացուցիչների իրավունքները միջազգային, այդ թվում՝ դատական ատյաններում պաշտպանելու համար։

Азербайджан продлил срок содержания под стражей бывшего государственного министра Нагорного Карабаха Рубена Варданяна, которому правоохранительными органами Азербайджана предъявлены ложные обвинения.
Арест Варданяна продлен еще на 4 месяца.
28 сентября 2023 года суд Азербайджана принял решение арестовать Рубена Варданяна на 4 месяца. Его ложно обвинили в «финансировании терроризма, создании и участии в вооруженных формированиях и группах, а также в незаконном пересечении государственной границы Азербайджанской Республики».
27 сентября 2023 года правоохранительные органы Азербайджана незаконно задержали и похитили Рубена Варданяна с территории КПП на Лачинском коридоре.