1 Փետրվար 2024 - 08:01 AMT
ՌԴ ԱԳՆ․ ՀՀ անվտանգության ապահովումն առանց ՀԱՊԿ–ի անհնար է, օրակարգում կառույցից դուրս գալու հարց չկա
ՌԴ ԱԳՆ հատուկ հանձնարարությունների գծով դեսպան Վիկտոր Վասիլևը հայտարարել է, որ Հայաստանի անվտանգությունը, այդ թվում ռազմատեխնիկական ոլորտում, հնարավոր չէ առանց ՀԱՊԿ–ի հետ գործակցության։
«Ես չեմ կարող բացահայտել ամբողջ տեղեկատվությունը, որն ակնհայտորեն վկայում է այն մասին, որ Հայաստանի անվտանգությունը, այդ թվում և ռազմատեխնիկական, հնարավոր չէ առանց ՀԱՊԿ շրջանակում գործակցության»,– ասել է Վասիլևը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա հավելել է, որ Ռուսաստանը տեսնում է արևմտյան երկրների փորձերը՝ օգտվելու Հայաստանում ստեղծված իրավիճակից, ոչ միայն այնտեղ, այլև ամբողջ Կովկասում իրավիճակը թեժացնելու համար։
«ՀԱՊԿ շրջանակում օգտագործում ենք բոլոր մակարդակի քննարկումները մեր հայ գործընկերների ուշադրությունը հրավիրելու համար արևմտյան երկրների այդ գիտակցված քաղաքականության վրա»,–ասել է նա։
Վասիլևը նաև ասել է, որ ՀԱՊԿ–ից ՀՀ–ի դուրս գալու հարց այսօր դրված չէ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա նշել է, որ ՀԱՊԿ–ի ուշադրությունն այսօր կենտրոնացած է 2023–ի նոյեմբերին կայացած ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշումների իրագործման վրա և որ այդ աշխատանքներին մասնակցում են դաշինքի բոլոր երկրները, այդ թվում Հայաստանը։
«Ինչ վերաբերում է այն հանգամանքին, որ ՀՀ բարձրագույն ղեկավարությունը չի մասնակցում ՀԱՊԿ հանդիպումներին, ապա դա նրանց ընտրությունն է։ Ըստ իս, այս իրավիճակը մեծապես արևմտամետների ճնշման, ինչպես նաև ՀՀ բնակիչների և ղեկավարության հասկանալի զգացմունքների հետևանք է։ Կարծում եմ, որ որքան էլ ծանր է, բայց բանականության ձայնը պետք է գերակշռի։ Հուսով ենք, որ որոշակի ընկալում ձևավորվում է։
Երևանն այժմ քննարկում է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հիշյալ նստաշրջանի ընթացքում ընդունված փաստաթղթերը, որին հայկական կողմը չի մասնակցել։ Այդ փաստաթղթերից մի քանիսի վերաբերյալ կա հայկական կողմի համաձայնությունը, ինչից կարելի է եզրակացնել, որ ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալու հարց չկա», – ասել է Վասիլևը։

Вопрос о выходе Армении из ОДКБ сегодня не стоит. Об этом заявил посол по особым поручениям МИД России по вопросам ОДКБ Виктор Васильев, пишет РИА Новости.
По его словам, внимание ОДКБ сегодня сконцентрировано на реализации решений состоявшегося в ноябре 2023 года совета коллективной безопасности ОДКБ – в этой работе участвуют все страны блока.
«Документы, принятые в ходе упомянутой сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ, где армянская сторона не участвовала, сейчас находятся на рассмотрении Еревана. По некоторым из этих документов есть согласие армянской стороны, из чего можно сделать вывод, что вопрос о выходе Армении из ОДКБ не стоит», – сказал Васильев.
Отвечая на вопрос о неучастии Еревана в мероприятиях ОДКБ, дипломат отметил, что это выбор армянского руководства, «хотя он и сделан под давлением».
«Во многом данная ситуация является как результатом давления западников, так и понятными эмоциями руководства и жителей Армении», – отметил он.
Васильев выразил надежду, что голос разума рано или поздно возобладает над эмоциями.
По его словам, безопасность Армении, в том числе в военно-технической области, не представляется возможной без сотрудничества в ОДКБ.
«Я не могу раскрыть вам информацию, которая со всей очевидностью свидетельствует о том, что безопасность Армении, в том числе и в военно-технической области, не представляется возможной без сотрудничества в рамках ОДКБ», – сказал Васильев.
Кроме того, дипломат добавил, что Россия видит попытки западных стран использовать ситуацию в Армении с тем, «чтобы накалить обстановку не только там, но и на всем Кавказе».