2 Փետրվար 2024 - 10:49 AMT
ԱՄՆ սենատորները բանաձև են ներկայացրել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների իրավիճակի և ԱՄՆ աջակցության վերանայման վերաբերյալ
ԱՄՆ սենատորներ Էդ Մարքին և Բիլ Քեսիդին ներկայացրել են բանաձև, որով զեկույց են պահանջում Ադրբեջանում մարդու իրավունքների իրավիճակի վերաբերյալ: Այդ մասին հայտնել է ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբից:
Սենատորներ Էդ Մարքին և Բիլ Քեսիդին ներկայացրել են երկկուսակցական բանաձև՝ խնդրելով զեկույց ներկայացնել Ադրբեջանի մարդու իրավունքների իրավիճակի վերաբերյալ՝ համաձայն Օտարերկրյա աջակցության ակտի 502B(c) բաժնի (Օտարերկրյա աջակցության մասին ակտի 502B(c) բաժինը թույլ է տալիս Կոնգրեսին տեղեկատվություն պահանջել որևէ երկրի մարդու իրավունքների իրավիճակի վերաբերյալ և փոխել կամ դադարեցնել ԱՄՆ անվտանգության աջակցությունն այդ երկրին՝ ստացված տեղեկատվության լույսի ներքո), գրում է Արմենպրեսը։
Բանաձևը պետքարտուղարությունից տեղեկատվություն է պահանջում Ադրբեջանի մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ՝ ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ նրա շարունակական ռազմական հարձակման ժամանակ, որը հանգեցրել է հայ բնակչության էթնիկ զտումների: Սենատորներ Մարկո Ռուբիոն, Գարի Փիթերսը, Էլիզաբեթ Ուորենը, Շելդոն Ուայթհաուսը, Բոբ Մենենդեսը և Փիթեր Ուելչը միացել են բանաձևին:
Սենատոր Էդ Մարքին ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կառավարությանը պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտությունը վաղուց արդեն հասունացել է:
«Ռազմական գործողությունները երբեք չեն եղել Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղության և կայունության լուծում։ Այս բանաձևը ճնշում է գործադրում Ադրբեջանի կառավարության վրա՝ պաշտպանելու մարդու իրավունքները և դադարեցնելու տարածաշրջանում էթնիկ հայերի դեմ հանցագործությունները: Մենք պետք է պաշտպանենք Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կամքը, իրավունքները և հիմնարար ազատությունները»,-ասել է Մարքին:
Սենատոր Քեսիդին նշել է Ադրբեջանի կողմից սրբավայրերի ավերման մասին:
Սենատորների այս բանաձևը պետքարտուղարությունից կպահանջի մանրամասն տեղեկություններ ներկայացնել Ադրբեջանի իրականացրած մարդու իրավունքների խախտումների, այդ թվում՝ կամայական սպանությունների, գերիների խոշտանգումների, Լեռնային Ղարաբաղից էթնիկ հայերի տեղահանման և կրոնական և մշակութային վայրերի ոչնչացման վերաբերյալ:
Օտարերկրյա աջակցության մասին ակտի 502B(c) բաժինը երկար ժամանակ գոյություն ունեցող, սակայն չօգտագործված օրենք է, որն արգելում է ԱՄՆ-ի անվտանգության ոլորտի աջակցությունը ցանկացած երկրի, որի կառավարությունն իրականացնում է մարդու՝ միջազգայնորեն ճանաչված իրավունքների կոպիտ խախտումներ: Եթե երկու սենատորների այս բանաձևն ընդունվի, կլինի առաջին դեպքը, որ Կոնգրեսը 1976 թվականից ի վեր զեկույց կպահանջի 502B(c) բաժնի համաձայն:
ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը համազգային գործողությունների արշավ է սկսել՝ կոչ անելով սենատորներին աշխատել օրենսդրության ընդունման ուղղությամբ:

2 Февраль 2024 - 11:01 AMT
Сенаторы США Эд Марки и Билл Кэссиди представили резолюцию с требованием представить отчет о ситуации с правами человека в Азербайджане. Об этом сообщает Комитет «Ай Дата» США.
Сенаторы Эд Марки и Билл Кэссиди представили двухпартийную резолюцию с просьбой об отчете о ситуации с правами человека в Азербайджане в соответствии с разделом 502B(c) Закона об иностранной помощи (раздел 502B(c). Закон об иностранной помощи позволяет Конгрессу запрашивать информацию о ситуации с правами человека в стране и в свете полученной информации изменить или прекратить помощь США в сфере безопасности этой страны.
Резолюция запрашивает у Госдепартамента информацию о нарушениях прав человека в Азербайджане как внутри страны, так и во время продолжающегося военного наступления на Нагорный Карабах, которое привело к этническим чисткам армянского населения. К резолюции присоединились сенаторы Марко Рубио, Гэри Питерс, Элизабет Уоррен, Шелдон Уайтхаус, Боб Менендес и Питер Уэлч.
Сенатор Эд Марки подчеркнул, что необходимость привлечь правительство Азербайджана к ответственности уже давно назрела.
«Военные операции никогда не были решением проблемы мира и стабильности в Нагорном Карабахе. Эта резолюция оказывает давление на правительство Азербайджана с целью защиты прав человека и прекращения преступлений против этнических армян в регионе. Мы должны защитить волю, права и основные свободы народа Нагорного Карабаха», – сказал Марки.
Кэссиди напомнил об уничтожении Азербайджаном армянских святынь.
Резолюция сенаторов требует от Госдепартамента предоставить подробную информацию о нарушениях прав человека, совершаемых Азербайджаном, включая произвольные убийства, пытки пленных, депортацию этнических армян из Нагорного Карабаха и разрушение религиозных и культурных объектов.
Раздел 502B(c) Закона об иностранной помощи – давно действующий, но неиспользованный закон, который запрещает помощь США в сфере безопасности любой стране, правительство которой совершает грубые нарушения международно признанных прав человека. Если эта резолюция двух сенаторов будет принята, конгресс впервые с 1976 года запросит отчет в соответствии с разделом 502B(c)
Комитет «Ай Дата» США начал общенациональную кампанию, призывая сенаторов работать над принятием резолюции.