13 Փետրվար 2024 - 11:46 AMT
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, անդրադառնալով Ներքին Հանդի ուղղությամբ միջադեպին, հայտարարել է, որ Ռուսաստանը զսպվածության կոչ է անում Բաքվին և Երևանին և նշել, որ սահմանային լարումը չի նպաստում բանակցային գործընթացին։
Նա հույս է հայտնել, որ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման գործընթացը կշարունակվի, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Լրագրողները Պեսկովին հարցրել են, թե արդյոք սահմանային վերջին դեպքերը չե՞ն վտանգում խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը։
«Նման միջադեպերն առնվազն չեն նպաստում այդ գործընթացի, բանակցային գործընթացի առաջմղմանը, խաղաղության պայմանագրի ստորագրման պահի մոտեցմանը։ Բայց հուսով ենք, որ այդ գործընթացն իր շարունակությունը կունենա»,- ասել է Պեսկովը։
Պեսկովը տագնապալի է անվանել սահմանից ստացվող լուրերը։
«Անկասկած, դրանք տագնապալի լուրեր են, որ գալիս են շփման գծից։ Երկու կողմերին զսպվածության կոչ ենք անում, կոչ ենք անում խուսափել այնպիսի գործողություններից, որոնք մյուս կողմը կարող է համարել սադրիչ։ Շատ ուշադիր հետևելու ենք»,–ասել է Պեսկովը։

Россия призывает Армению и Азербайджан к сдержанности. Об этом заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, комментируя конфликт на границе Армении и Азербайджана.
Утром 13 февраля в результате неоднократных провокаций и применения силы азербайджанскими вооруженными силами в районе населенного пункта Неркин Ханд укрупненной общины Капан Сюникской области армянская сторона имеет 4 погибших и одного раненого.
Журналисты спросили Пескова, ставит ли этот конфликт под угрозу подписание мирного договора, пишет РИА Новости.
«Подобные происшествия как минимум не способствуют продвижению этого процесса, переговорного процесса, приближению момента подписания мирного договора. Но мы надеемся, что этот процесс получит свое продолжение», – ответил он.
«Безусловно, это тревожные новости, которые ведутся с линии соприкосновения, обе стороны призываем к сдержанности, к тому, чтобы всячески избегать других действий, которые другая сторона может посчитать как провокационные. Будем очень внимательно наблюдать», – сказал пресс-секретарь главы государства.