14 Փետրվար 2024 - 09:59 AMT
ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ Անդրեյ Սերդյուկովը հայտարարել է, որ կառույցը բարձր է համարում հայ-ադրբեջանական սահմանին հակամարտության ներուժը և որ կարգավորման համար անհրաժեշտ է խաղաղության պայմանագիր։
«Որոշ պետություններ օգտագործում են հայ-ադրբեջանական սահմանին հակամարտության բարձր ներուժը Կասպից ծովի ռեսուրսներին հասանելիություն ստանալու և դեպի Կենտրոնական Ասիա մուտք ապահովելու համար։ Իրավիճակի հետագա կարգավորման համար կարևոր նշանակություն ունի խաղաղության պայմանագրի կնքումը»,- ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Ըստ նրա, Արևմուտքը ձգտում է ազդել Բաքվի և Երևանի միջև հետկոնֆլիկտային կարգավորման վրա, չնայած Հայաստանի անդամությանը ՀԱՊԿ–ին։
«Նույնիսկ անկախ ՀԱՊԿ–ում Հայաստանի անդամությանը, շարունակվում են դրսից հետհակամարտային ձևաչափի վրա ազդելու փորձերը»,–ասել է Սերդյուկովը։
Հունվարին ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ արևմտյան երկրները չեն ցանկանում թույլ տալ, որ նոյեմբերի 9–ի եռակողմ հայտարարության դրույթներն իրագործվեն, իսկ ԵՄ–ն ու ԱՄՆ–ն ցանկանում են իրենք կազմակերպել ՀՀ և Ադրբեջանի միջև սահմանազատումն առանց ՌԴ մասնակցության։

ОДКБ видит высоким конфликтный потенциал на армяно-азербайджанской границе, для нормализации ситуации требуется мирный договор. Об этом заявил на брифинге начальник Объединенного штаба ОДКБ генерал-полковник Андрей Сердюков.
«(Фиксируются) попытки отдельных государств укрепить собственные позиции на Южном Кавказе, получить доступ к ресурсам Каспия и обеспечить себе прямой выход в Центральную Азию. Для этого активно используется, в том числе, высокий конфликтный потенциал армяно-азербайджанской границы. Важное значение в дальнейшем урегулировании ситуации сохранит заключение мирного соглашения», – сказал Сердюков, пишет ТАСС.
По его словам, Запад стремится оказать влияние на постконфликтное урегулирование между Баку и Ереваном, несмотря на членство Армении в ОДКБ.
«Даже невзирая на членство Армении в Организации, продолжаются попытки извне повлиять на формат постконфликтного урегулирования», – отметил начальник штаба.
Утром 13 февраля в результате очередной провокации и применения силы вооруженными силами Азербайджана в районе населенного пункта Неркин Ханд укрупненной общины Капан Сюникской области Республики Армения с армянской стороны погибли 4 человека, 1 получил ранение. Все погибшие в Неркин Ханде в результате обстрела ВС Азербайджана – члены Союза добровольцев «Еркрапа».