ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը հայտարարել է, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրները միտված են զարգացնելու դաշնակցային հարաբերությունները Հայաստանի հետ՝ Երևանը մնում է դաշնակից և շարունակում է աշխատանքը կազմակերպությունում։ Այդ մասին նա գրել է «Միջազգային կյանք» ամսագրում հրապարակված հոդվածում։
«Կազմակերպությունը պատրաստ էր խաղաղապահ առաքելություն գործուղել հայ–ադրբեջանական սահմանին իրավիճակը դիտարկելու նպատակով, սակայն ավարտական փուլում Երևանը խնդրեց հանել համապատասխան փաստաթուղթը օրակարգից՝ Բաքվի հետ խաղաղության պայմանագրի սպասվելիք ստորագրման կապակցությամբ։ Միևնույն ժամանակ, Հայաստանի աշխատանքը կազմակերպությունում շարունակվում է, Երևանի բազմակողմ շփումները ՀԱՊԿ շրջանակում իրականացվում են աշխատանքային ընթացակարգով։ Հայաստանը եղել է և մնում է դաշնակից։ ՀԱՊԿ երկրներն, իրենց հերթին, միտված են զարգացնելու դաշնակցային հարաբերությունները Հայաստանի հետ»,–նշել է նա, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Տասմագամբետովը նշել է, որ ներկայիս միջազգային իրադրությունn անհրաժեշտ է դարձնում ՀԱՊԿ գործունեության տարբեր ուղղությունները կանոնակարգող իրավապայմանագրային բազայի կատարելագործումը, հիմնարար փաստաթղթերի հստակեցումը և համապատասխանեցումը նոր պայմաններին, որոշումների կայացման ալգորիթմերի մեխանիզմների և գործիքակազմի առավել մանրակրկիտ շարադրում։

Страны – члены Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) сохраняют нацеленность на развитие союзнических отношений с Арменией, Ереван остается союзником и продолжает работу в организации. Об этом говорится в статье генерального секретаря ОДКБ Имангали Тасмагамбетова в журнале «Международная жизнь».
«Организация была готова направить миротворческую миссию для мониторинга ситуации на армяно-азербайджанской границе, однако в завершающей части этой работы Ереван попросил снять соответствующий документ с повестки в связи с намечающимся заключением мирного договора с Баку. Вместе с тем работа Армении в организации продолжается, многосторонние контакты Еревана в рамках ОДКБ осуществляются в рабочем режиме. Армения была и остается союзником. Государства ОДКБ, в свою очередь, сохраняют нацеленность на развитие союзнических отношений с Республикой Армения», – отметил Тасмагамбетов.
Он подчеркнул, что нынешняя международная обстановка определяет необходимость дальнейшего совершенствования договорно-правовой базы, регламентирующей направления деятельности ОДКБ, работы по уточнению основополагающих документов и приведение в соответствие новым условиям, большей детализации механизмов и инструментария, алгоритмов принятия управленческих решений в организации.