22 Փետրվար 2024 - 06:49 AMT
ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը, անդրադառնալով հայ–ադրբեջանական կարգավորմանը, ասել է, որ ՀՀ և Ադրբեջանի միջև սակավաթիվ հարցեր են մնացել համաձայնեցնելու։
Նա հավելել է, որ Վաշինգտոնը շարունակում է խրախուսել Ադրբեջանին և Հայաստանին խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հարցում։ Նա նշել է, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հենց այդ հարցն է քննարկել այդ երկու երկրների ղեկավարների հետ Մյունխենում իր հանդիպումների ժամանակ։
Այն հարցին, թե պետքարտուղարը դեռ հավատո՞ւմ է, որ խաղաղությունը հասանելի է, Միլլերը դրական է պատասխանել։
«Նա նախկինի պես հավատում է, որ խաղաղությունը հասանելի է, և պետքարտուղարը դա քննարկել է երկու երկրների ղեկավարների հետ՝ կոչ անելով նրանց միասին աշխատել՝ հաղթահարելու մնացած սակավաթիվ խնդիրները»,- ասել է Միլլերը։
Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում կայացել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հանդիպումը: Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել անձամբ պարոն Բլինքենի ջանքերը բանակցային գործընթացին ու երկխոսությանն աջակցելու, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության ապահովման ուղղությամբ: Վարչապետը վերահաստատել է Հայաստանի Հանրապետության պատրաստակամությունը՝ գնալ կոնկրետ լուծումների, մասնավորապես, արդեն իսկ միջազգային հարթակներում գրավոր կերպով հրապարակային արձանագրված սկզբունքների հիման վրա: Էնթոնի Բլինքենն ընդգծել է ԱՄՆ պատրաստակամությունը շարունակելու ջանքերը բանակցային ու խաղաղ գործընթացին և երկխոսությունը շարունակելու հույս հայտնել:

22 Февраль 2024 - 08:57 AMT
Госсекретарь США Энтони Блинкен считает, что мир между Арменией и Азербайджаном уже близок. На Мюнхенской конференции по безопасности он призвал лидеров двух стран урегулировать несколько все еще существующих проблем, сообщил пресс-секретарь Госдепартамента США Мэтью Миллер.
«Он по-прежнему верит, что мир не за горами, и он обсуждал это напрямую с лидерами этих двух стран и призвал их работать вместе, чтобы решить несколько оставшихся проблем. И мы продолжим поощрять эти страны к достижению мирного соглашения», – сказал Миллер на брифинге с журналистами.
Он также коснулся встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева в рамках Мюнхенской конференции.
«Я знаю, что у двух лидеров была встреча в Мюнхене, и мы продолжим предлагать помощь и поддержку Соединенных Штатов для достижения соглашения», – отметил представитель Госдепартамента.
Встреча премьер-министра Армении и президента Азербайджана в рамках Мюнхенской конференции по безопасности состоялась при посредничестве канцлера Германии Олафа Шольца. После встречи Пашинян отметил, что стороны остаются верны договоренностям, достигнутым в Праге и Брюсселе. В ближайшее время планируется встреча министров иностранных дел двух стран, а затем заседание комиссий по вопросам делимитации и демаркации.