ԱՄՆ պետքարտուղարությունը պատասխանել է «Ամերիկայի ձայնի» հայկական ծառայության հարցմանը ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի անդամակցության շուրջ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ օրերս արված հայտարարությունների ու պաշտպանության ոլորտում Երևանի ձեռնարկած քայլերի մասին:
Անդրադառնալով Մոսկվայի հետ Երևանի հարաբերություններում առկա խնդիրներին՝ ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից նշել են. «Ռուսաստանը վստահելի կամ բարեխիղճ դաշնակից կամ գործընկեր չէ Հարավային Կովկասում կամ այլուր: Մենք բազմիցս տեսել ենք, որ Ռուսաստանին չեն մտահոգում Հայաստանի շահերը»:
Պետքարտուղարությունից հայտնել են նաև, որ ԱՄՆ–ն աջակցում է տարածաշրջանի բոլոր երկրների ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը։
«Մենք հարգում ենք Հայաստանի՝ որպես անկախ երկրի ցանկությունը՝ շարունակելու իր ընտրած անվտանգային հարաբերությունները, և մենք աջակցում ենք տարածաշրջանի բոլոր երկրների ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը»,–հայտնել են Պետդեպից։

26 Февраль 2024 - 11:35 AMT
Госдепартамент США прокомментировал заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна относительно членства Армении в ОДКБ и шагов, предпринятых Ереваном в сфере обороны, пишет «Голос Америки».
«Мы уважаем стремление Армении как независимой страны продолжать выбранные ею отношения безопасности, и поддерживаем суверенитет и территориальную целостность всех стран региона», – заявили в Госдепартаменте США.
Во внешнеполитическом ведомстве США также прокомментировали проблемы, возникшие между Ереваном и Москвой.
«Россия не является надежным и добросовестным союзником или партнером на Южном Кавказе или где-либо еще. Мы неоднократно видели, что Россию не беспокоят интересы Армении»,- заявили в Госдепе США.