ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ հայ ժողովուրդը շահում է ՌԴ հետ գործակցությունից և ԵԱՏՄ–ին անդամությունից, քանի որ աճում է ապրանքաշրջանառությունը, տրանսպորտային ծառայությունները, ֆինանսական ոլորտը։
Նա նշել է, որ Ռուսաստանը դեմ է իր գործընկերներին որևէ բան թելադրելուն և կողմ է, որ «միասին դառնան ավելի հարուստ և երջանիկ», գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Մենք դեմ ենք որևէ մեկին ինչ–որ բան թելադրելուն։ Մենք կողմ ենք, որ միասին վաստակենք, դառնանք ավելի երջանիկ ու հարուստ։ Մենք վստահ ենք, որ մեր հայ բարեկամները ևս դա հասկանում են»,–ասել է Պեսկովը։
Նա հավելել է, որ Հայաստանը նախկին ԽՍՀՄ երկրներից ամենադինամիկ զարգացողն է, քանի որ 2023–ին նրա ՀՆԱ աճը կազմել է 15%։
«Սա նույնիսկ համաշխարհային չափանիշներով կարելի է ասել, որ Հայաստանը առաջատարներից է»,–ասել է Պեսկովը՝ հավելելով, որ դա մասնակիորեն տեղի է ունենում նաև ՌԴ հետ «շատ սերտ համագործակցության շնորհիվ»։
Ընթերցեք նաև․ Պեսկով․ Ռուս սահմանապահներին «Զվարթնոցից» հանելու վերաբերյալ որոշում, որքան հասկանում ենք, չկա

6 Март 2024 - 13:34 AMT
Россия выступает против того, чтобы диктовать какие-либо условия своим партнерам, и за то, чтобы вместе становиться счастливее и богаче, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков на просветительском марафоне «Знание. Первые».
Он отметил, что армянский народ выигрывает от сотрудничества с РФ и членства Армении в Евразийском экономическом союзе, поскольку растет товарооборот, выгода, транспортные услуги, финансовый сектор, пишет ТАСС.
«Мы против того, чтобы кому-то что-то диктовать. Мы за то, чтобы вместе зарабатывать, вместе становиться счастливее и богаче. Мы уверены, что наши друзья-армяне тоже это понимают», – сказал Песков.
Он добавил, что на пространстве бывшего Советского Союза Армения – страна, которая наиболее динамично развивается, поскольку у нее свыше 15% роста ВВП за 2023 год. «Это даже по мировым меркам, можно сказать, что Армения лидирует», – подчеркнул Песков, добавив, что это происходит отчасти из-за «очень тесного взаимовыгодного сотрудничества» с РФ.