Իրանի ռազմական գերատեսչության ղեկավար Մոհամմադ Ռեզա Ղարաի Աշթիանին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ ԻԻՀ-ն մեծ նշանակություն է տալիս ՀՀ հետ հարաբերություններին։
Նա ասել է, որ կովկասյան տարածաշրջանում Իրանը հավատարիմ կմնա իր քաղաքականությանը և կաջակցի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ուղիղ կապերին։
«Իրանի վճռական դիրքորոշումը տարածաշրջանի երկրների տարածքային ամբողջականությանն ու իր տարածքի հանդեպ ինքնիշխանությանն աջակցելն է, ոչ թե միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների փոփոխությունը»,–ասել է նա։
Նա նաև նշել է, որ տարածաշրջանային անվտանգությունը պետք է ապահովեն տարածաշրջանի երկրները և այդ քաղաքականությանը հակասող ցանկացած մոտեցում անընդունելի է, հայտնում է Mehr գործակալությունը։
Պապիկյանն իր հերթին ասել է․ «Մեզ համար շատ կարևոր է, որ երկու երկրները նույն վերաբերմունքն ունենան տարածաշրջանի կայունությանը»։
Պաշտոնական այցով Իրանում գտնվող ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը և Իրանի պաշտպանության ու զինված ուժերի աջակցման նախարար Մոհամմադ Ռեզա Ղարաի Աշթիանին մի շարք պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ: Քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում համագործակցության ներկայիս ընթացքը և զարգացման հեռանկարները:

7 Март 2024 - 10:35 AMT
После торжественной церемонии встречи в министерстве обороны и поддержки вооруженных сил Исламской Республики Иран состоялась встреча министра обороны Республики Армения Сурена Папикяна с министром обороны и поддержки вооруженных сил ИРИ, бригадным генералом Мохаммадом Реза Караи Аштиани.
Иран придает большое значение отношениям сАрменией, заявил Аштиани входе встречи сПапикяном, подчеркнув, что укрепление отношений совсеми соседями является одним изосновных принципов внешней политики ИРИ.
«Решительная позиция Ирана заключается вподдержке территориальной целостности исуверенитета стран региона, исключении изменений международно признанных границ»,— подчеркнул глава военного ведомства ИРИ.
Тегеран останется верен этой политике вКавказском регионе ибудет поддерживать установление добрососедских отношений ипрямых связей между Арменией иАзербайджаном, добавил Аштиани.
Министр обороны ИРИ также подтвердил еще одну позицию, ранее неоднократно выраженную иранской стороной: безопасность наЮжном Кавказе должны поддерживать страны региона, иной подход для Тегерана неприемлем.
Как сообщает пресс-служба МО Армении, был обсужден текущий ход и перспективы развития сотрудничества в области обороны.
Министры обменялись мнениями по международным и региональным вопросам, подтвердили свои позиции по установлению долгосрочного мира и стабильности на Южном Кавказе.