7 Մայիս 2009 - 15:59 AMT
2009-ի մայիսի 23-30 Երեւանում կայանալիք բռնցքամարտի պատանիների աշխարհի առաջնության մասնակից երկրների թիվը հասել է 51-ի: Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի Բռնցքամարտի ֆեդերացիան, մայիսի 7-ին բռնցքամարտի պատանիների աշխարհի առաջնությանը մասնակցելու հայտ են ներկայացրել Գանայի, Չեռնոգորիայի եւ Վենեսուելայի հավաքականները:
Վենեսուելան առաջնությանը մասնակցելու համար առաջադրել է 9 բռնցքամարտիկ, Գանան` 6, իսկ Չեռնոգորիան աշխարհի առաջնությանը ներկայացնելու է ընդամենը մեկ մարզիկ:
Պատանիների աշխարհի առաջնությանը մասնակցելու հայտերը ներկայացնելու վերջնական ժամկետը սպառվել է ապրիլի 23-ին: Բայց մի շարք երկրներ կա’մ համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի, կա’մ իրենց մոտ ընթացող սպորտային միջոցառումների հետ կապված անհարմարությունների պատճառով չէին հասցրել ժամանակին որոշում ընդունել ԱԱ մասնակցելու վերաբերյալ:
Այնուամենայնիվ, Հայաստանի Բռնցքամարտի ֆեդերացիան, համաձայնության գալով Սիրողական բռնցքամարտի Միջազգային ֆեդերացիայի (AIBA) հետ, որոշեց չմերժել առաջնությանը մասնակցելու ուշ ներկայացված եւ ոչ մի հայտ:

Число стран-участников юношеского чемпионата мира по боксу, который пройдет с 23 по 30 мая 2009 года в Ереване, увеличилось до 51. Как сообщает Федерация бокса Армении, 7 мая заявку на участие подали сборные Ганы, Черногории и Венесуэлы.
Венесуэлла на турнир заявила 9 боксеров, Гана – 6 боксеров, и Черногорию на чемпионате мира будет представлять всего 1 спортсмен.
Окончательный срок подачи заявок на участие в юношеском чемпионате мира истек 23 апреля. Но ряд стран или из-за мирового финансового кризиса, или по причине неудобств, связанных со спортивными мероприятиями у себя, не успели вовремя принять решение в участии на ЧМ.
Все же, Федерация бокса Армении в согласовании с Международной
Федерацией любительского бокса (AIBA) решила не отказывать ни одной стране, поздно представившей заявку на участие в турнире.