ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը «Իզվեստիային» տված հարցազրույցում ասել է, որ իրավիճակը ՌԴ–Հայաստան հարաբերություններում լավատեսություն չի ներշնչում ՀՀ իշխանությունների դիրքորոշման պատճառով, որոնք գիտակցաբար փլուզում են ՌԴ հետ հարաբերությունները։
«Հայաստանում ես արդեն առիթ ունեցել եմ մեկնաբանելու ներկայիս իրավիճակը, այն, անշուշտ, լավատեսություն չի ներշնչում։ Հայաստանի ղեկավարությունը, միտումնավոր խեղաթյուրելով վերջին երեք-երեքուկես տարվա պատմությունը, գիտակցաբար տանում է Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերությունների փլուզման»,- ասել է նա։
Ըստ Լավրովի, Երևանի այս կուրսը դրսևորվում է Գյումրիի 102-րդ ռազմաբազայում ծառայող ռուս զինվորականների, սահմանապահների, ինչպես նաև ՀԱՊԿ-ին հեղինակազրկելու միտումով։
Անդրադառնալով ՀՀ–ում տեղակայված ԵՄ առաքելությանը՝ Լավրովն ասել է, որ այն համաձայնեցված չէր Ադրբեջանի հետ և այժմ այնտեղ են ուղարկվում զինվորականներ Նորվեգիայից, Կանադայից և ԱՄՆ-ից՝ «ԵՄ առաքելությունը վերածելով ՆԱՏՕ-ի առաքելության»:
Մարտի 27–ին Ադրբեջանի արտգործնախարարության խոսնակ Այhան Հաջիզադեն էր հայտարարել, թե Կանադայի անդամակցումը ՀՀ–ում տեղակայված ԵՄ առաքելությանը «այն դե ֆակտո ՆԱՏՕ-ի առաքելություն է հիշեցնում»:

Ситуация в отношениях Армении и России не вселяет оптимизма из-за позиции армянского руководства, «которое сознательно рушит отношения с РФ». Об этом 28 марта заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью «Известиям».
«В Армении мне уже приходилось комментировать нынешнюю ситуацию, она, конечно же, не вселяет оптимизма. Армянское руководство, прямо скажем, под надуманными предлогами, извращая историю последних трех – трех с половиной лет, сознательно ведет дело к обрушению отношений с Российской Федерацией», — сказал он.
По словам Лаврова, данный курс Еревана проявляется в шельмовании российских военнослужащих, которые несут службу на 102-й военной базе в Гюмри, пограничников, а также Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) в целом.
В Ереване не упоминают, что «именно ОДКБ неоднократно отстаивала интересы Армении в тяжелых ситуациях и в 2021 году была готова направить в страну свою миротворческую миссию, чтобы снизить накал в ее отношениях с Азербайджаном», отметил глава МИД РФ.
«Вся эта история последних нескольких лет извращается и господином Пашиняном, и его сотрудниками, руководством парламента Армении», — резюмировал глава российского внешнеполитического ведомства.