Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը Զատկի ավանդական ուղերձում աջակցություն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններին և երկխոսության շարունակման հույս հայտնել։
«Սատարում եմ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններին միջազգային հանրության աջակցությամբ։ Հուսով եմ, որ նրանք կշարունակեն երկխոսությունը, օգնությունը տեղահանվածներին, կհարգեն և կպահպանեն տարբեր կրոնական դավանանքների պաշտամունքի վայրերը և կկարողանա հասնել վերջնական խաղաղության»,- ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Նա նաև կոչ է արել Ռուսաստանին և Ուկրաինային փոխանակել գերիներին «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով, իսկ իսրայելցիներին և պաղեստինցիներին հորդորել է հրադադար հաստատել:

В полдень 31 марта Святейший Отец Франциск обратился к верующим и ко всем людям доброй воли с традиционным пасхальным посланием Urbi et Orbi («Граду и миру») и преподал торжественное апостольское благословение, в котором поддержал переговоры между Арменией и Азербайджаном.
«Я также поддерживаю переговоры между Арменией и Азербайджаном, чтобы при поддержке международного сообщества они могли продолжить диалог, прийти на помощь перемещенным лицам, уважать места поклонения различных религиозных конфессий и как можно скорее прийти к окончательному мирному соглашению», – сказал в частности понтифик.
Он также призвал Россию и Украину обменяться пленными по принципу «все на всех», а также призвал израильтян и палестинцев установить режим прекращения огня.