ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալությունը կենտրոնացած է Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության և անկախության ամրապնդման, պարենային անվտանգության կայունացման վրա։ Այդ մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) Եվրոպայի և Եվրասիայի գրասենյակի ադմինիստրատորի օգնական Էրին ՄըքՔին։
«8․6 միլիոն դոլար արժողությամբ մեր նոր ծրագիրը կբարելավի Հայաստանի վերականգնվող էներգիայի հասանելիության և ինտեգրման հնարավորությունները: Բացի այդ, չնախատեսված հանգամանքների դեպքում պլանավորումը թույլ կտա Հայաստանին համակարգված արձագանքել մատակարարումների խափանումներին՝ միաժամանակ բարձրացնելով էներգաարդյունավետությունը:
Այս ֆինանսավորումը նաև կամրապնդի Հայաստանի ՝ կիբերանվտանգության ոլորտում երկրի էներգետիկ ենթակառուցվածքների կրիտիկական խոցելիություններն ավելի լավ հաղթահարելու ունակությունը»,-ասել է ՄըքՔին, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն նաև կօգնի կայունացնել Հայաստանի պարենային անվտանգությունը՝ աջակցելով հացահատիկի արտադրության և պահպանման ծավալների մեծացմանն ուղղված հայ ֆերմերների ջանքերին:
«Առաջիկա 6 միլիոն դոլար արժողությամբ պարենային անվտանգության ծրագիրը կբարձրացնի հիմնական մշակաբույսերի արտադրողականությունը՝ հաշվի առնելով կլիմայական պայմանները: Դա արվելու է Հայաստանի պարենային համակարգի արդիականացման միջոցով, և մենք կարող ենք ավելացնել ներքին արտադրությունը և նվազեցնել կախվածությունը ներմուծումից»,- նշել է ՄըքՔին։
Նա նաև ավելացրել է, որ ԱՄՆ-ն կշարունակի աջակցել անհրաժեշտ բարեփոխումներին և կառավարության կարողությունների ամրապնդմանը:
«Թվային ժողովրդավարության սկզբունքների վրա հիմնված աշխատանքը կարդիականացնի և կընդլայնի Հայաստանի մոտեցումը պետական կառավարման, առևտրի դիվերսիֆիկացման և տնտեսական ինտեգրման նկատմամբ: Բայց ամենակարևորը՝ մենք կենտրոնացած ենք Հայաստանի ժողովրդի մարդկային արժանապատվությունը որպես գլխավոր առաջնահերթություն պահպանելու վրա»,- եզրափակել է ՄըքՔին։

6 Апрель 2024 - 11:13 AMT
Агентство США по международному развитию занимается укреплением энергетической безопасности и независимости Армении, а также стабилизацией продовольственной безопасности, и в связи с этим выделит $8.6 млн на укрепление энергобезопасности Армении.Об этом на пресс-конференции сказала помощник администратора Агентства США по международному развитию о Европе и Евразии Эрин Макки.
«Наша новая программа стоимостью 8.6 млн долларов улучшит доступ Армении к возобновляемым источникам энергии и ее интеграционные возможности. Кроме того, планирование на случай непредвиденных обстоятельств позволит Армении систематически реагировать на перебои в поставках, одновременно повышая энергоэффективность.
Это финансирование также укрепит способность Армении лучше устранять критические уязвимости в энергетической инфраструктуре страны в области кибербезопасности», – сказала Макки.
По ее словам, USAID также поможет стабилизировать продовольственную безопасность Армении, поддержав усилия армянских фермеров по увеличению объемов производства и хранения зерна.
«Предстоящая программа продовольственной безопасности стоимостью 6 млн долларов повысит урожайность основных сельскохозяйственных культур в ответ на климатические условия. Это будет сделано за счет модернизации продовольственной системы Армении, и мы сможем увеличить внутреннее производство и снизить зависимость от импорта», – сказала Макки.
Она также добавила, что США продолжат поддерживать необходимые реформы и укреплять потенциал правительства.
«Работа, основанная на принципах цифровой демократии, позволит модернизировать и расширить подход Армении к государственному управлению, диверсификации торговли и экономической интеграции. Но самое главное, мы нацелены на сохранение человеческого достоинства народа Армении как на главный приоритет», – заключила Макки.