Հունվարից Ֆրեզնոյի հայկական «Արարատ» գերեզմանատունը դարձել է հրկիզողների թիրախ։ Ընդհանուր առմամբ, վեց միջադեպի հետևանքով այրվել է 19 ծառ: Ըստ Fox 26 News-ի՝ ապրիլի 12–ի գիշերը հայկական գերեզմանատունը կրկին թիրախ է դարձել, գերեզմանատան մուտքի երկայնքով այրվել է ութ ծառեր:
Նշվում է, որ դեպքի վայր են ժամանել հրշեջներ, ինչպես նաև Ֆրեզնոյի ոստիկանությունը, սակայն ձերբակալվածներ չկան, հայտնում է Factor.am-ը։
«Սա վրդովեցուցիչ է տնօրենների խորհրդի, հայ համայնքի, անձնակազմի և անձամբ ինձ համար: Սա միակ հայկական գերեզմանոցն է Հայաստանից և Մերձավոր Արևելքից դուրս։ Մեր առաքելությունն է՝ կարեկցանքով ծառայել հայ ընտանիքներին իրենց կարիքի պահին՝ վառ պահելով նաև այստեղ թաղվածների հիշատակը: Անհնար է գերագնահատել, թե որքան տխուր է սա մեզ համար»,- ասել է հայկական գերեզմանատան գործադիր տնօրեն Շերի Մենինգ-Քարթրայթը:
Հրդեհը բռնկվել է 1885 թվականից գործող գերեզմանատան ամենահին հատվածում։ Լրատվամիջոցը նշում է, որ դեպքը մտահոգիչ է ապրիլի 24-ին կայանալիք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա նախաշեմին, և դա կարող է լինել ատելության հանցագործություն:
Այս գերեզմանատանն են ամփոփված այնպիսի նշանավոր հայերի մարմինները, ինչպիսինք են Վիլյամ Սարոյանն ու Սողոմոն Թեհլերյանը։

15 Апрель 2024 - 12:16 AMT
Вечером 12 апреля возле главного входа на армянское кладбище было сожжено восемь деревьев. На место происшествия прибыли полиция и пожарные Фресно, но арестов не произведено.
Всего за 6 поджогов было сожжено 19 деревьев.
Совет кладбища очень обеспокоен тем, что все инциденты являются целенаправленными преступлениями на почве национальной ненависти, пишет Fox 26 News.
«Это очень беспокоит совет директоров, армянскую общину, моих сотрудников и меня саму. Наша миссия – с состраданием служить армянским семьям в трудную минуту, сохраняя память о похороненных здесь людях. Совет, мои сотрудники и я очень серьезно относимся к этой миссии», – заявила директор кладбища Шерри Мэннинг-Картрайт, отметив, что поджог связан с Днем памяти жертв Геноцида армян, 24 апреля.
На этом кладбище похоронены многие видные армянские деятели, в том числе Согомон Тейлерян, Уильям Сароян, Виктор Магакян и другие.
Пожар зафиксирован в самой старой части кладбища, заложенного в 1885 году.
По предварительным данным, замена деревьев обойдется в $25 000. Администрация не уверена, что страховка покроет расходы.