8 Մայիս 2009 - 17:05 AMT
ԼՂՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտում առաջին անգամ տեղի կունենա ֆուտբոլային մրցաշար ԱՊՀ լրագրողների միջեւ: Մրցաշարը տեղի կունենա 2009-ի մայիսի 15-18-ը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի հովանավորությամբ եւ Արտասահմանյան թղթակիցների ասոցիացիայի (ԱԹԱ) եւ ԼՂՀ Պետական սպորտկոմիտեի կազմակերպմամբ:
Մրցաշարին կմասնակցեն լրագրողների թիմեր Մոսկվայից, Վոլգոգրադից, Բրյանսկից, Սամցխե- Ջավախեթից, Վիլնյուսից, Երեւանից: ԼՂՀ լրագրողները նույնպես ներկայացրել են իրենց թիմը:
Ֆուտբոլային մրցաշարի հաղթողները կպարգեւատրվեն գավաթներով եւ հուշանվերներով: 5 անվանակարգերում նախատեսված են մրցանակներ մրցաշարում առավել աչքի ընկած խաղացողների, այդ թվում լավագույն դարպասապահի, ռմբարկուի, խաղացողի, պաշտպանի եւ հարձակվողի համար: Մրցաշարի ավարտից հետո տեղի կունենա գալա-խաղ` ԱՊՀ լրագրողների թիմը կմրցի ԼՂՀ կառավարության եւ վետերանների թիմի հետ:
Ֆուտբոլային մրցաշարերը ԱՊՀ լրագրողների միջեւ ունեն արդեն 10-ամյա պատմություն: Առաջին անգամ լրագրողները հանդիպել են 1999-ին Սանկտ-Պետերբուրգում քաղաքի նահանգապետ Վ. Յակովլեւի հովանավորությամբ: Այնուհետեւ նմանապիտ մրցություններ տեղի են ունեցել Բաքվում, Քիշնեւում, Երեւանում, Սոչիում, Մոսկվայում, Օդեսայում, Բրյանսկում եւ Վոլգոգրադում:
Հայաստանի ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներն այդ մրցաշարերում 2002-ին Երեւանում են դարձել չեմպիոն, եւ երեք անգամ` բրոնզե մրցանակակիրներ:
Հայաստանի լրագրողների թիմի կազմը`
Արմեն Պետրոսյան (Tert.Am), Դավիթ Նազարյան (PanARMENIAN.Net), Արամ Արոյան (Regnum), Յուրի Մանվելյան(Tert.am), Արամ Տիտանյան («90 րոպե» շաբաթաթերթ), Հովհաննես Հակոբյան (Հայ-ռուսական գործարար ամսագիր), Արման Ալավերդյան (Մեդիամաքս), եւ թիմի ավագ, ԱԹԱ նախագահ Տիգրան Հովհաննիսյան (banker.am):

В столице НКР Степанакерте впервые состоится футбольный турнир среди журналистов стран СНГ. Турнир пройдет с 15 по 18 мая 2009 года под патронажем президента Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакяна и при организации Ассоциация зарубежных корреспондентов (АЗК) Армении и Государственного Спорткомитета Нагорно-Карабахской Республики (НКР).
В турнире примут участие команды из Москвы, Волгограда, Брянска, Самцхе-Джавахети, Вильнюса и Еревана. Хозяева соревнований, карабахские журналисты, также выставят свою команду.
Победители футбольного турнира будут награждены кубками и памятными призами. По пяти номинациям учреждены призы наиболее отличившимся игрокам соревнований, в том числе лучшему вратарю, бомбардиру, игроку, защитнику и нападающему.
По окончании турнира состоится гала-матч – сборная журналистов СНГ померится силами с командой правительства и ветеранов НКР.
Футбольные турниры среди журналистов СНГ имеют уже 10-летнюю историю. Впервые журналисты съехались в 1999 году в Санкт-Петербург под патронажем губернатора города В.Яковлева. Затем аналогичные соревнования проходили в Баку, Кишиневе, Ереване, Сочи, Москве, Одессе, Брянске и Волгограде.
Представители СМИ Армении в этих турнирах раз становились чемпионами – в 2002 году в Ереване, и трижды – бронзовыми призерами.
Состав команды журналистов Армении:
Армен Петросян (Tert.Am), Давид Назарян (PanARMENIAN.Net), Арам Ароян (Regnum),
Юрий Манвелян (Tert.am), Арам Титанян (газета «90 минут»), Оганес Акопян (Армяно-российский деловой журнал), Арман Алавердян (Медиамакс), и капитан команды, президент АЗК Тигран Оганесян (banker.am).