Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարճաժամկետ հեռանկարում կկարողանան անձամբ քննարկել տարբեր ակտուալ հարցեր, այդ թվում՝ ռուս սահմանապահների հեռանալու հարցը։ Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Հարցին, թե արդյոք չկա մտահոգություն, որ Երևանը կպահանջի դուրս բերել ռուսական 102–րդ ռազմակայանը՝ Պեսկովն ասել է, որ այդ առումով որևէ ազդանշան չի եղել, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Մենք ակնկալում ենք, որ կարճաժամկետ հեռանկարում նախագահ Պուտինը և վարչապետ Փաշինյանը հնարավորություն կունենան անձամբ քննարկել այդ, իսկ անհրաժեշտության դեպքում՝ նաև այլ հրատապ հարցեր»,- ասել է Պեսկովը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ստեփանավանում, պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե ապրիլի 19–ի պայմանավորվածություններից հետո ռուսական հենակետերը Տավուշից դուրս բերելու հարց կդրվի, թե ոչ, հայտարարել է, որ ռուսական հենակետերը դուրս կբերվեն Տավուշից։

Президент России Владимир Путин и премьер-министр Армении Никол Пашинян в краткосрочной перспективе смогут лично обсудить различные вопросы, в том числе уход российских пограничников. Об этом заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
В ответ на вопрос, нет ли опасений, что Ереван потребует вывести из Армении 102-ю российскую военную базу, представитель Кремля отметил: «Никаких сигналов на этот счет не было».
«Мы ожидаем, что уже в краткосрочной перспективе президенту Путину и премьер-министру Пашиняну представится возможность обсудить и эти, и, при необходимости, другие актуальные вопросы лично», – сказал Песков, пишет ТАСС.
20 апреля Пашинян заявил, что российские пограничные посты будут выведены из приграничной зоны Тавушской области после того, как в этих местах будет проведена делимитация и последующая демаркация границ Армении и Азербайджана.
Посты российских пограничников были размещены на границе с Азербайджаном в Тавушской области в 2021 году в рамках армяно-российского двустороннего сотрудничества.