Ֆիլադելֆիայում տեղակայված Լեմկինի Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտի գործադիր տնօրեն, դոկտոր Էլիզա ֆոն Ջոեդեն-Ֆորջեյնը անդրադարձել է Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությանը։ Նրա հոդվածը հրապարակվել է Newsweek պարբերականում Հայոց ցեղասպանության 109-րդ տարելիցի համատեքստում, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայացքը հայերի վերաբերյալ շատ նման է երիտթուրքերի պանթուրքիստական գաղափարախոսությանը, ովքեր ոչնչացրին հայկական ներկայությունը Օսմանյան կայսրությունում Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ, երբ ավելի քան մեկ միլիոն հայեր սպանվեցին այն հողերում, որտեղ նրանք ապրել էին հազարամյակներ շարունակ:
«Ինչպես երիտթուրքերը, Ալիևը նույնպես ատելություն է տածում հայերի նկատմամբ՝ որպես էթնոկրոնական խումբ՝ հին ժողովուրդ, որը սերտորեն կապված է իր քրիստոնեական ինքնության հետ»,–նշել է նա։
Էլիզա ֆոն Ջոեդեն-Ֆորջեյն իր հոդվածում մասնավորապես նշել է, որ անցյալ տարվա սեպտեմբերին Ամարասի վանքը՝ քրիստոնեության հնագույն կրոնական համալիրներից մեկը և Հայ առաքելական եկեղեցու սրբավայրը գրավվեց Ադրբեջանի կողմից, որի բանակը ներխուժեց Արցախի ինքնակառավարվող հայկական անկլավ, որը լայնորեն հայտնի է որպես Լեռնային Ղարաբաղ: Հարձակումը խախտեց 2020 թվականի համաձայնագիրը Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև, որը վերջ դրեց պատերազմին և ստիպեց խուճապի մատված 120,000 հայերին փախչել անկլավից:
«Գաղթը, որը վերջ դրեց հայերի գրեթե 4000-ամյա շարունակական ներկայությանը և աշխարհի ամենահին քրիստոնեական համայնքներից մեկին զրկեց իր բնօրրանից, վերջին ժամանակների ցեղասպանություններից էր (էթնիկ զտումներից): Ողբերգություն է, որ Օսմանյան թուրքերի կողմից Հայոց ցեղասպանության մեկնարկից 109 տարի անց, մի իրադարձություն, որը նշվում է ամբողջ աշխարհում ապրիլի 24-ին, հայերը դեռ ենթարկվում են հարձակման: Մենք Ֆիլադելֆիայում տեղակայված Լեմկինի Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտում, որի առաքելությունն է կանխել նման չարիքի կրկնությունը, սարսափով դիտել ենք, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինվորները կանոնավոր վայրագություններ անում հայ զինվորների և նրանց ճիրաններում ընկած քաղաքացիական անձանց նկատմամբ, այդ թվում՝ գլխատումներ, անդամահատումներ, նվաստացումներ և սեռական բռնություններ, որոնք հաճախ տեսագրվում և տարածվում են սոցիալական ցանցերում»,- գրել է Լեմկինի Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտի գործադիր տնօրենը։
Ոճրագործությունները փաստող թղթապանակը, որը կազմվել է Կալիֆորնիայում գործող Ճշմարտության և արդարության կենտրոնի կողմից, անցյալ շաբաթ ներկայացվել է Միջազգային քրեական դատարան:
«․․․Ադրբեջանը փորձում է նաև ջնջել և վերաշարադրել հայ քրիստոնեական պատմությունը: Եվ չնայած մշակութային ջնջումը և ցեղասպանությունը տարբեր հասկացություններ են, մշակութային ջնջումը կարող է լինել ցեղասպանության բաղադրիչ կամ նախադրյալ որոշակի համատեքստերում»,- նշել է դոկտոր Ջոեդեն-Ֆորջեյը:
Իբրև ապացույց, նա վկայակոչել է Ամարասի վանքի օրինակը՝ սրբավայրն անվանելով հզոր խորհրդանիշ: Ջոեդեն-Ֆորջեյը հիշեցրել է, որ 4-րդ դարի սկզբին Հայաստանի ավետարանիչ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի կողմից հիմնադրված Ամարասի վանքը նրա թոռան՝ Սուրբ Գրիգորիսի թաղման վայրն է։ 5-րդ դարում հայոց այբուբենը հորինած սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցն այնտեղ հիմնեց իր առաջին դպրոցը։
Դոկտոր Ջոեդեն-Ֆորջեյը հավելել է, որ ի թիվս այլ գործողությունների՝ 2022 թվականին Ադրբեջանը սրբապղծեց Շուշի քաղաքի Կանաչ ժամ եկեղեցին և այն վերածեց ռեստորանի, ավերեց Սուսանլըգ գյուղի 18-19-րդ դարերի Սուրբ Սարգիս հայկական եկեղեցին և 9-րդ դարով թվագրվող գերեզմանատները:
Նրա պնդմամբ՝ բոլոր ապացույցները վկայում են այն մասին, որ Ալիևի և նրան աջակցող Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի պանթյուրքիստական նկրտումները դեռ չեն ավարտվել։ Ալիևն այժմ սպառնում է ներխուժել Հայաստան, որը նա անվանում է «Արևմտյան Ադրբեջան»:
«Ադրբեջանը պատասխանատու է կրոնական ազատությունների կոպիտ և սիստեմատիկ ոտնահարումների, ներառյալ էթնիկ զտումների և ցեղասպանության համար, որոնք իրականացվել են հայերի դեմ: Նրա հարձակումը հարձակում է դեմոկրատական արժեքների վրա, վիրավորանք ճշմարտության հայեցակարգին և գործելակերպ, որին Միացյալ Նահանգները պետք է վճռականորեն հակադարձի: Ադրբեջանի իրական դեմքը չճանաչելը կմեկնաբանվի որպես այս ճանապարհով շարունակելու անպատժելիություն։ Մնում է միայն այցելել արևելյան Թուրքիա և տեսնել, թե ինչ արդյունք է ունենում անգործությունը, քանի որ հայերի պատմական հայրենիքը, որտեղ նախկին եկեղեցիները ավերվել են, ավերակ են կամ օգտագործվում որպես պահեստ»,- եզրափակել է Էլիզա ֆոն Ջոեդեն-Ֆորջեյը:

25 Апрель 2024 - 09:02 AMT
В связи со 109-й годовщиной Геноцида армян известное издание Newsweek выпустило большую статью об антиармянской политике Азербайджана. Автором статьи является исполнительный директор Института Лемкина по предотвращению геноцида Элиза фон Йоден-Форги.
В статье, в частности, говорится, что президент Азербайджана Ильхам Алиев ненавидит армян так же, как и ответственные за Геноцид армян младотурки.
«В сентябре прошлого года монастырь Амарас, один из старейших религиозных комплексов христианства и святыня Армянской Апостольской церкви, был захвачен Азербайджаном во время вторжения в самоуправляющийся армянский анклав Арцах, широко известный как Нагорный Карабах. Это нападение нарушило соглашение 2020 года между Арменией, Азербайджаном и Россией (трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года – ред.), которое положило конец войне и вынудило 120 000 армян анклава в панике бежать.
Исход, положивший конец почти 4000-летнему непрерывному существованию одной из старейших христианских общин в мире, стал одним из наиболее эффективных геноцидов (этнических чисток) за последнее время. Трагедия заключается в том, что спустя 109 лет после начала геноцида армян турками-османами – события, которое во всем мире отмечается 24 апреля – армяне все еще подвергаются нападениям.
Мы в Институте Лемкина по предотвращению геноцида (базируется в Филадельфии), чья миссия состоит в том, чтобы предотвратить повторение подобного зла, с ужасом наблюдаем, как азербайджанские солдаты регулярно совершают зверства против попадающих в их когти армянских солдат и гражданских лиц, включая обезглавливание, нанесение увечий, унижения и сексуальное насилие, часто записываемые на видео и публикуемые в социальных сетях (см. подробное досье, составленное Калифорнийским Центром истины и справедливости и переданное в Международный уголовный суд на прошлой неделе), а также, как сообщается, насильственное обращение в другую веру», – говорится в статье.
Отмечается, что хотя человеческое положение арцахских армян является самым душераздирающим и волнующим аспектом преступлений Азербайджана, эта страна также пытается стереть и переписать армянскую христианскую историю, и хотя уничтожение культуры (cultural erasure) и геноцид часто рассматриваются как отдельные юридические понятия, в определенных контекстах уничтожение культуры может быть компонентом или предшественником геноцида.
«Хорошо задокументированная армянофобия президента Азербайджана Ильхама Алиева, который недавно был переизбран на пятый срок, выходит далеко за рамки разжигания ненависти. Это способствовало систематическому разрушению христианского наследия в регионе, разрушению, которое существовало еще до режима Алиева, но достигло своего апогея при нем.
У Азербайджана ужасная репутация как «надзирателя» армянского христианского наследия, которое попадает в его лапы. В азербайджанском эксклаве Нахчыван, где когда-то проживало значительное армянское население, а сейчас его нет, Азербайджан уничтожил примерно 98 процентов армянского культурного наследия, включая церкви, кладбища и монастыри.
Взгляды президента Азербайджана Ильхама Алиева на армян очень похожи на пантюркистскую идеологию младотурков, которые уничтожили армянское присутствие в Османской империи во время Первой мировой войны, когда более миллиона армян были убиты на землях, где они жили тысячелетиями. Как и младотурки, Алиев выражает ненависть к армянам, – древнему народу, тесно связанному со своей христианской идентичностью – как к этнорелигиозной группе.
Все данные свидетельствуют о том, что Алиев, которого решительно поддерживает Турция и пантюркистские мечты ее президента Реджепа Тайипа Эрдогана, еще не закончил. Теперь он угрожает вторгнуться в саму Армению, которую он называет «Западным Азербайджаном», – говорится в статье.
Азербайджан несет ответственность за вопиющие и систематические нарушения религиозных свобод, включая этнические чистки и, возможно, геноцид, совершенные против армян, подчеркнула исполнительный директор Института Лемкина.
«Его нападение – это атака на демократические ценности, оскорбление концепции истины и нападение, которое Соединенным Штатам следует решительно отразить.
Неспособность признать истинное лицо Азербайджана будет истолкована как безнаказанность продолжения этого пути. Достаточно посетить восточную Турцию, историческую родину армян, где бывшие церкви снесены, лежат в руинах или используются под склады, чтобы увидеть, каковы будут результаты бездействия», – заключила она.