11 Մայիս 2009 - 08:26 AMT
Հայաստանի գործող չեմպիոն Փյունիկը Հայաստանի գավաթի եզրափակիչ խաղում, որը տեղի էր ունենում «Հանրապետական» մարզադաշտում, պարտության մատնեց Երեւանի 1:0 հաշվով «Բանանցին»:
Ամբողջությամբ վերցրած` խաղը հավասար էր. առաջին խաղակեսում երկու թիմերն էլ ունեցան վտանգավոր պահեր, բայց իսկապես դիպուկ ստացվեց միայն «Փյունիկի» հարձակվող Գեւորգ Ղազարյանի հարվածը 3 մետրից, որն անցավ դարպասապահի կողքից: Երկրոդ խաղակեսն անդքան էլ աչքի ընկնող չէր եւ առանձնացավ միայն երկու հատվածներում. սկզբից 64-րդ րոպեին երկրոդ դեղին քարտի համար դաշտից հեռացվեց «Փյունիկի» կիսապաշտպան Էդգար Մալաքյանը, բայց հավասարակշռությունը վերականգնվեց արդեն 17 րոպեից. 81-րդ րոպեին խաղի կանոնների երկրորդ խախտման համար խաղադաշտը լքեց «Բանանցի» կիսապաշտպան ուգանդացի Նոա Կասուլեն, իսկ խաղի հիմնական ժամանակը արդյունավետ չէր ոչ մի թիմի համար: Թվում էր` լրացուցիչ ժամանակն անխուսափելի է, սակայն «Փյունիկի» գրոհներից մեկն ավարտվեց հակառակորդի դարպասի գրավմամբ: 91-րդ րոպեին կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը դարձավ հաղթական գոլի հեղինակը:
Արմեն Գյուլբուդաղյանի սաները նույնպես հիանալի խաղացին եւ համարյա չէին զիջում երկրի չեմպիոնին: Հատկապես աչքի ընկավ «Բանանցի» դարպասապահ Ստեփան Ղազարյանը, որը գրագետ կատարեց իր աշխատանքը ողջ խաղի ընթացքում:
Այսպիսով, «Փյունիկը» չորրորդ անգամ դարձավ Հայաստանի գավաթակիրը (1996, 2002, 2004, 2009):
Ինչ վերաբերում է դատավորների աշխատանքին, ապա դատավորների իտալական խումբը Պաոլո Դոնդարինիի գլխավորությամբ իր ոչ այնքան բարդ առաջադրանքը գերազանց կատարեց:

Действующий чемпион Армении «Пюник» в финальной игре Кубка Армении, проходившей на «Республиканском» стадионе, взял верх над ереванским «Бананцом» со счетом 1:0.
В целом, игра получилась равной: в первом тайме у обеих команд было несколько опасных моментов, но по-настоящему острым получился только удар нападающего «Пюника» Геворга Казаряна с 3 метров, который пришелся прямо во вратаря. Второй тайм также получился не очень зрелищным и отметился лишь двумя удалениями: сначала на 64 минуте за вторую желтую был удален с поля полузащитник «Пюника» Эдгар Малакян, но равновесие восстановилось уже через 17 минут – на 81 минуте за второй «горчичник» покинул поле полузащитник «Бананца» угандиец Ноа Касуле, а основное время матча не принес результата ни одной команде. Казалось, что дополнительных таймов не избежать, как одна из последних атак «Пюника» завершилась взятием ворот. На 91 минуте полузащитник Генрих Мхитарян стал автором победного мяча.
Подопечные Армена Гюлбудагянца также провели отличную игру и мало чем уступили чемпиону страны. Особо отметился голкипер «Бананца» Степан Казарян, грамотно выполнявший свою работу в течение всей игры.
Таким образом «Пюник» стал обладателем Кубка Армении в четвертый раз (1996, 2002, 2004, 2009).
Что касается судейской работы, то итальянская бригада арбитров во главе с Паоло Дондарини справилась со своей не очень трудной задачей отлично.