Հայաստանի Ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը մեկնաբանել է իր հասցեին «Արարատի» ղեկավարության մեղադրանքներն այն մասին, որ ինքը չի կատարել եվրոգավաթային հանդիպումների ժամանակ հայկական ակումբներին օգնելու մասին իր խոստումը եւ թույլ չտվեց Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Ռոմիկ Խաչատրյանին եւ հարձակվող Ալեքսանդր Պետրոսյանին Արարատի պաշտոնական հավաքական առաջադրել: Հայրապետյանի խոսքով, ինքն այժմ էլ պատրաստ է օգնել բոլոր հայկական ակումբներին, բայց չխախտելով օրենքը:
«Ես պարտավոր եմ` որպես ՀՖՖ նախագահ, օգնել բոլոր հայկական ֆուտբոլային ակումբներին, բայց դա չի նշանակում, որ ես պարտավոր եմ խախտել օրենքը: Ինչ վերաբերում է հայտերին, ապա անցյալ տարի մենք առաջնության ընթացքում մասնակցության համար առաջադրեցինք այս կամ այն մարզիկներին, բայց այս տարի առաջնությունից առաջ հավաք եղավ, որի ժամանակ բոլոր ակումբները միաձայն խնդրեցին չնշանակված ժամանակ չընդունել ֆուտբոլիստների հայտերը, եւ ես նրանց խոստացա, որ նման բան այլեւս չի լինի: Ճիշտ չէ, երբ ֆուտբոլիստը մեկ ամիս հանդես է գալիս մի, հաջորդ ամիս` մյուս ակումբից: Դրա համար գոյություն ունի տրանսֆերային պատուհան: Բացի դրանից վերջերս մեզ մոտ ժամանեցին ՈՒԵՖԱ-ի ներկայացուցիչները եւ հստակ բացատրեցին, թե ինչպես պետք է կատարվեն տրանսֆերները: Այս տարվանից սկսած ֆուտբոլիսիտ անցումը մի ակումբից մյուսը պետք է տեղի ունենա միայն բաց տրանսֆերային պատուհանի ժամանակ, եւ անգամ առաջնության ներսում տրանսֆերները, ի տարբերություն անցյալ տարիների, իրականացվելու են ՖԻՖԱ-ի միջոցով»,- նշել է Հայրապետյանը:
ՀՖՖ նախագահը նաեւ նշել է, որ «Արարատ» ՖԱ նախագահ Հրաչ Կապրիելյանը անաչառ չէ ֆուտբոլային հարցերում եւ այդպիսի ֆուտբոլային քաղաքականությամբ նրանք միայն արգելակում են Հայաստանում ֆուտբոլի զարգացումը:
«Արարատն» իր բոլոր անհաջողությունները կապում է ՀՖՖ-ի հետ: Իսկ վերջին 10 տարիների ընթացքում ի՞նչ է արել «Արարատը» Հայաստանում ֆուտբոլի զարգացման համար: Ոչի’նչ: Տեսե’ք, թե որքան օգուտ են բերել հայկական ֆուտբոլին «Միկան», «Բանանցը», «Ուլիսը» եւ «Փյունիկը»: Իսկ «Արարատը» անգամ մանկապատանեկան մարզադպրոց չունի: Արարատցիները մարզանքի են դուրս գալիս տարբեր հայտնի ակումբների մարզաշապիկներով, իսկ կողքից նայողին թվում է, որ այդ տարբեր թիմերի երկրպագուներն են հավաքվել եւ ֆուտբոլ խաղում: Ամբողջ խնդիրը կայանում է հենց այդպիսի Կապրիելյանների եւ Անդրեասյանների մեջ, որոնք փորձում են շանտաժի ճանապարհով ինչ-որ բանի հասնել: «Արարատը» մեր ամենատիտղոսավոր ակումբն է: Իսկ այդ ակումբի այսօրվա ղեկավարությունը փորձում է օգտագործել ակումբի «անունը» ինչ-որ սեփական, անհասկանալի նպատակների համար: Նրանք չունեն ո’չ հաղթանակի ձգտում, ո’չ ամոթ: Նրանք դատարկ խոստումներ են տալիս եւ վերջ»:
Հայրապետյանը նաեւ նշել է, որ ինքը, չնայած «Արարատի» ղեկավարության նման բերաբերմունքին ՀՖՖ հանդեպ, պատրաստ է նրանց ընդառաջ գնալ:
«Բայց ես, միեւնույն է, այժմ էլ պատրաստ եմ ընդառաջ գնալ Կապրիելյանին եւ Անդրեասյանին: Եթե նրանք ցանկանում են առանձին մրցավարական կորպուս, ապա ես նրանց առաջարկում եմ սեփական հաշվին աշխարհի ցանկացած կետից մրցավարներ բերել: Ես թույլ կտամ սպասրկել «Արարատի» մասնակցությամբ հանդիպումները: Բայց ես առաջարկում եմ ընդմիշտ մոռանալ Անդրեասյանին: Մենք անգամ չգիտենք, թե ով է մարզում այդ ակումբը: Հենց որ նրանք հաջողության են հասնում, ուրեմն նրանց Անդրեասյանն է մարզում, իսկ երբ ոչ` չգիտենք: Այդպես էլ գրեք` «Արարատը» մարզում է անհայտ անձնավորություն: Որքան շատ ենք մենք խոսում Անդրեասյանի մասին, այնքան շատ է նա հերոսի կարգավիճակ ստանում ժողովրդի աչքերում: Ախր նա հիվանդ մարդ է: Եթե չլինի ՀՖՖ նախագահը, չլինի ՀՖՖ-ն, ապա ես վստահեցնում եմ, որ «Արարատի» ղեկավարությունը կպայքարի ինքն իր դեմ»,- ամփոփել է Հայրապետյանը:

11 Май 2009 - 16:28 AMT
Президент Федерации футбола Армении Рубен Айрапетян прокомментировал заявление руководства «Арарата» о том, что он не выполнил своего обещания помочь армянским клубам в ервокубковых матчах и не позволил полузащитника сборной Армении Ромика Хачатряна и нападающего Александра Петросяна заявить в официальный состав Арарата. По словам Айрапетян, он и сейчас готов помочь всем армянским клубам, но, не нарушая закон.
«Я обязан, как президент ФФА, помогать всем футбольным клубам, но это не означает, что я должен нарушать закон. Что касается заявок, то в прошлом году мы по ходу чемпионата заявляли тех или иных игроков на участие, но в этом году перед началом первенства было собрание, на котором все клубы единогласно попросили не принимать заявки футболистов в неположенное время, и я пообещал им, что такого больше не будет. Неправильно, когда футболист месяц выступает в одном клубе, а второй – в другом. Для этого существует трансферное окно. Кроме этого, недавно к нам приехали представители УЕФА и четко объяснили, как должны происходить трансферы. С этого года переход футболиста из одного клуба в другой должен происходить только во время открытого трансферного окна, и даже трансферы внутри чемпионата, в отличие от прошлых лет, будет осуществляться через ФИФА», – отметил Айрапетян
Президент ФФА также отметил, что президент ФК «Арарат» Грач Каприелян не компетентен в футбольных делах и с такой футбольной политикой они только тормозят развитие футбола в Армении.
«Арарат все свои неудачи сваливает на ФФА. Что за последние 10 лет «Арарат» сделал для развития футбола в Армении? Ничего! Посмотрите, сколько пользы принесли «Мика», «Бананц», «Улис» и «Пюник» армянскому футболу. А у «Арарата» даже детско-юношеской школы нет. Араратцы выходят на тренировку в формах разных известных клубов, а со стороны кажется, что это болельщики разных команд собрались и играют в футбол. Вся проблема заключается именно в таких Каприелянах и Андреасянах, которые пытаются путем шантажа добиться чего-то. «Арарат» – это наш самый титулованный клуб. А сегодняшнее руководство этого клуба пытается использовать «имя» клуба в каких-то собственных, непонятных целях. У них ни воли к победе, ни стыда нет. Они дают пустые обещания и все».
Айрапетян также отметил, что он, несмотря на такое отношение руководства «Арарата» к ФФА, готов идти им навстречу.
«Но я все равно и сейчас готов идти навстречу Каприеляну и Андреасяну. Если они хотят отдельный судейский корпус, то я им предлагаю за свой счет привезти из любой точки мира судей. Я позволю обслуживать матчи с участием «Арарата. Но я предлагаю навсегда забыть Андреасяна. Мы даже не знаем, кто тренирует этот клуб. Как только они добиваются удачи, то их тренирует Андреасян, а как нет – то не знаем. Так и пишите, «Арарат» тренирует неизвестная личность. Чем больше мы говорим об Андреасяне, тем больше он приобретает статус героя в глазах народа. Это же больной человек. Если не будет ни президента ФФА, ни ФФА, то я уверяю вас, что руководство «Арарата» будет бороться само с собой», – заключил Айрапетян