16 Մայիս 2024 - 09:26 AMT
Բաքվի դատարանը 5 ամսով երկարացրել է Արցախի նախկին պետնախարար, բարերար Ռուբեն Վարդանյանի ապօրինի կալանքի ժամկետը։
Դատարանը հավանություն է տվել դատախազության միջնորդությանը, գրում է Haqqin.az-ը։
Վարդանյանն ապրիլին հացադուլ էր հայտարարել, որը տևեց երկու շաբաթից ավելի և որը նա դադարեցրեց հարազատների հորդորով։ Վարդանյանի թեկնածությունը ներկայացվել է Նոբելյան խաղաղության մրցանակի։
Բաքվի բանտերում գտնվող Արցախ ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչներ Արայիկ Հարությունյանի, Բակո Սահակյանի, Արկադի Ղուկասյանի, Դավիթ Բաբայանի, Դավիթ Իշխանյանի, Դավիթ Մանուկյանի և Լևոն Մնացականյանի կալանքի ժամկետները ևս երկարացվել են 5 ամսով։
Նրանք բոլորը ձերբակալվել են 2023-ի սեպտեմբերի վերջին՝ Արցախից ՀՀ անցնելու ժամանակ, երբ ԱՀ-ն հայաթափվեց Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով։

Азербайджанский суд продлил еще на 5 месяцев срок содержания под стражей бывшего госминистра Нагорного Карабаха Рубена Варданяна, которого Азербайджан незаконно арестовал, предъявив сфабрикованные обвинения.Об этом сообщают азербайджанские СМИ.
В апреле Варданян объявил голодовку, которая длилась более двух недель и которую он прекратил по настоянию своих родственников. Кандидатура Варданяна была выдвинута на Нобелевскую премию мира.
На 5 месяцев продлены сроки содержания в бакинских тюрьмах также представителей военно-политического руководства Арцаха Араика Арутюняна, Бако Саакяна, Аркадия Гукасяна, Давида Бабаяна, Давида Ишханяна, Давида Манукяна и Левона Мнацаканяна.
Все они были арестованы в конце сентября 2023 года при переходе из Арцаха в Армению, когда Арцах опустел в результате агрессии Азербайджана.