5 Հունիս 2024 - 07:55 AMT
ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը հայտարարաել է, որ Հայաստանի «չմտածված քայլերը» կարող են անհնարին դարձնել Ռուսաստանի և ՀԱՊԿ այլ երկրների հետ միասնական պաշտպանական համակարգի ստեղծմանն ուղղված համատեղ աշխատանքին վերադառնալը:
Ըստ նրա, Երևանը, կարծես, ցանկանում է օգտվել այն պահից, երբ Արևմուտքը մեծ շահագրգռվածություն է ցուցաբերում փոխգործակցության ուժեղացման հարցում, այդ թվում՝ անվտանգության ոլորտում, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
«Սակայն չմտածված որոշումները, որոնք տվյալների ազգային բազաների ու երկրի անվտանգության համար զգայուն տեղեկատվության լիակատար հասանելիություն կապահովեն արևմտականների համար, ոչ միայն սպառնում են պետության ինքնիշխանությանը, այլև կարող են օբյեկտիվորեն անհնար դարձնել Ռուսաստանի և ՀԱՊԿ-ի գծով մյուս դաշնակիցների հետ միասնական պաշտպանական համակարգի ստեղծմանն ուղղված համատեղ աշխատանքին վերադառնալը»,- ընդգծել է ԱԳ փոխնախարարը:
Գալուզինը վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանի լիարժեք մասնակցությունը ՀԱՊԿ–ին բխում է առաջին հերթին հայ ժողովրդի շահերից, նպաստում է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանմանը:
«ՀԱՊԿ անդամ լինելն ու սերտ հարաբերությունները մեր երկրի հետ ռազմական ոլորտում առանցքային գործոն էին անկախ Հայաստանի զարգացման համար վերջին տասնամյակներում։ Ինչ էլ խոստանան Երևանին ավելի ու ավելի սիրաշահող արևմտականները, որպես Հայաստանի անվտանգության ապահովման մեխանիզմ ՀԱՊԿ-ին այլ գործուն այլընտրանք այսօր չկա»,–ասել է Գալուզինը։
Նա նշել է, որ Ռուսաստանն իրապես շահագրգռված է, որ Հարավային Կովկասի հարևանները կայուն խաղաղություն հաստատեն, իսկ Արևմուտքի նպատակներն արմատապես հակառակ բնույթ են կրում՝ միտված են խափանելու ընդհանուր ինտեգրացիոն նախագծերը՝ ՀԱՊԿ-ը, ԱՊՀ-ն, ԵԱՏՄ-ն։
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովն ասել էր, որ Հայաստանը դե ֆակտո սառեցրել է իր մասնակցությունը, թեև դեռես դուրս չի եկել կազմակերպությունից, բայց չի մասնակցում զորավարժություններին ե պատրաստվում է ձեռնպահ նաե ֆինանսավորումից։

Необдуманные шаги Армении могут сделать невозможным возврат к совместной работе по созданию единого оборонного пространства с Россией и другими странами Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Об этом заявил заместитель министра иностранных дел РФ Михаил Галузин, пишет ТАСС.
По его словам, в Ереване, похоже, хотели бы «воспользоваться моментом в условиях, когда Запад проявляет повышенную заинтересованность в усилении взаимодействия, в том числе в сфере безопасности».
«Однако необдуманные решения, которые обеспечат полный допуск западников к национальным базам данных, к чувствительной для безопасности страны информации, не только угрожают в конечном итоге суверенитету государства, но и могут сделать объективно невозможным возврат к совместной работе по выстраиванию единого оборонного пространства с Россией и другими союзниками по ОДКБ», – подчеркнул замминистра иностранных дел РФ.
Галузин выразил уверенность, что полноценное участие Армении в работе Организации Договора о коллективной безопасности отвечает прежде всего интересам армянского народа, служит поддержанию мира и стабильности в регионе Южного Кавказа.
«Членство в организации, а также тесные связи с нашей страной в военной области стали ключевым фактором поступательного развития независимой Армении в последние десятилетия. Что бы ни сулили западники, все активнее обхаживающие Ереван, действенных альтернатив ОДКБ в качестве механизма обеспечения безопасности Армении сегодня нет», – заявил он.
В то время как Россия реально заинтересована в том, чтобы у соседей на Южном Кавказе установился прочный мир, цели Запада носят в корне противоположный характер, отметил Галузин.
«Одной из основных задач ставится подрыв процессов интеграции в Евразии, наши общие интеграционные проекты, ОДКБ, СНГ, ЕАЭС, им как кость в горле. Ради достижения этой цели Вашингтон и его союзники готовы на любые шаги, включая дестабилизацию внутриполитической и социально-экономической ситуации в соседних с Россией государствах», – заявил он.
Галузин добавил, что Западу выгодно сохранять очаги напряженности на постсоветском пространстве для ослабления РФ, которая, по сути, «остается здесь основным гарантом безопасности».