12 Մայիս 2009 - 17:25 AMT
Իտալիայի դեսպանությունն առաջատար հայ սամբիստներին մերժել է իր երկիր անցագրեր տրամադրելու հարցում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Հայաստանի Սամբոյի ֆեդերացիայի նախագահ Լեոնիդ Հայրապետյանը` նշելով, որ չնայած այդպիսի լուրջ կորստին, Հայաստանի սամբոյի հավաքականը մայիսի 13-ի առավոտյան մեկնելու է Միլան, որտեղ մայիսի 14-18 կմասնակցի Եվրոպայի առաջնությանը:
«Մենք տարակուսանքի մեջ ենք: Իտալիայի դեսպանատունը առանց որեւէ պատճառի մերժել է մուտքի արտոնագրեր տրամադրել մեր մարզիկնեին: Նրանք մեդալի իրական հավակնորդներ էին: Մերժումը ստացել ենք երեկ եւ անմիջապես դիմել ենք ՀՀ սպորտի նախարարություն: Այսօր այդ «թյուրիմացությունը» փորձում էր հանգուցալուծել ՀՀ սպորտի ու երիտասարդության գործերի նախարար Արմեն Գրիգորյանը: Սակայն այդպես էլ չհաջողվեց կապվել Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Լավեցցո Կասինելիի հետ»,-ասել է Հայրապետյանը:
Մուտքի արտոնագրեր չեն ստացել աշխարհի չեմպիոն Աշոտ Դանիելյանը (74 կգ ք/կ), 2007թ. աշխարհի առաջնության արծաթե մրցանակակիր Վաչիկ Վարդանյանը (68 կգ ք/կ), 2007թ. աշխարհի երիտասարդական առաջնության արծաթե մրցանակակիրներ Ժաննա Վարդանյանը (48 կգ ք/կ) եւ Լեւոն Պապոյանը (82 կգ ք/կ), ինչպես նաեւ ՀՀ հավաքականի ավագ մարզիչ Հովհաննես Խոջոյանը:
Հայաստանը Միլանում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությանը կներկայացնեն`
Վահան Վարդանյանը-57 կգ ք/կ (2007 աշխարհի առաջնության մրցանակակիր)
Վահան Հովհաննիսյան-62 կգ ք/կ (ՀՀ առաջնություն-2009)
Դավիթ Խաչատրյան-68 կգ ք/կ (ՀՀ առաջնություն-2009)
Արմեն Իսպիրյան-90 կգ ք/կ (ՀՀ առաջնություն-2009)
Արսեն Խաչատրյան-100 կգ ք/կ (ՀՀ առաջնություն-2009)
Արսեն Գրիգորյան-ք/կ+100 կգ
Սամբիստների հայկական պատվիրակությունը կգլխավորի ՀՀ սամոբյի ֆեդերացիայի նախագահ Լեոնիդ Հայրապետյանը: Եվրոպայի առաջնությունում հավաքականի ներկայացուցիչը կլինի աշխարհի եւ Եվրոպայի բազմակի մրցանակակիր, 1999թ. աշխարհի չեմպիոն եւ ՀՀ սամբոյի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արեւիկ Կարապետյանը: Միլան կմեկնի նաեւ միջազգային կարգի մրցավար Էդուարդ Ասլանյանը:

12 Май 2009 - 17:25 AMT
Посольство Италии в Армении отказало ведущим армянским самбистам в выдаче въездных виз в свою страну. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил президент Федерации самбо Армении Леонид Айрапетян, отметив что, несмотря на такую серьезную потерю, сборная Армении по самбо утром 13 мая отбывает в Милан, где с 14 по 18 мая примет участие в чемпионате Европы.
«Мы в недоумении. Посольство Италии без малейшего повода отказало нашим ведущим самбистам в разрешении на въезд в Италию. А эти ребята, не покладая рук, готовились к чемпионату Европы. Это были реальные претенденты на медали. Отказ мы получили вчера и сразу обратились за помощью в Министерство спорта Армении. Сегодня разрешить это «недоразумение» пытался министр спорта и по делам молодежи Армении Армен Григорян. Но связаться с послом Италии в Армении Массимо Лавеццо Кассинелли так и не удалось», – сказал Айрапетян
Визу на въезд в Италию не получили чемпион мира Ашот Даниелян (в/к 74 кг), серебряный призер ЧМ-2007 Вачик Варданян (в/к 68 кг), серебряный призер молодежного ЧМ-2007 Жанна Варданян (в/к 48кг) и Левон Папоян (в/к 82 кг), а также старший тренер сборной Армении Оганес Ходжоян.
Армению на чемпионате Европы в Милане будут представлять:
Ваган Варданян – в/к 57 кг (призер ЧМ-2007)
Ваган Оганесян – в/к 62 кг (Чемпион Армении-2009)
Давид Хачатрян – в/к 68 кг (Чемпион Армении-2009)
Армен Испирян – в/к 90 кг (Чемпион Армении-2009)
Арсен Хачатрян – в/к 100 кг (Чемпион Армении-2009)
Арсен Григорян – в/к +100 кг
Армянскую делегацию самбистов будет возглавлять президент Федерации самбо Армении Леонид Айрапетян. По предложению министерства спорта Армении представителем сборной на чемпионате Европы будет неоднократный призер ЧМ и ЧЕ, чемпионка мира 1999 года и генеральный секретарь Федерации самбо Армении Аревик Карапетян. В Милан также отбудет судья международной категории Эдуард Асланян.