ԱՄՆ կոնգրեսականներն առաջարկել են 100 մլն դոլարով ավելացնել Հայաստանի ֆինանսավորումը։ Այդ նպատակով Կոնգրեսի Հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ, կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոունը և Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Նիքըլ Մալիոտակիսն առաջարկել են երկկուսակցական փոփոխություն կատարել Պետական և արտաքին գործառնությունների հատկացումների օրինագծում, հայտնում է Ամերիկայի Հայկական համագումարը։
Առաջարկվում է Եվրոպայի, Եվրասիայի և Կենտրոնական Ասիայի օգնության դաշնային հաշվի (AEECA) շրջանակում Հայաստանի Հանրապետությանը հատկացվող օգնությունն ավելացնել 100,000,000 դոլարով։
Նշում է, որ ֆինանսավորումը նախատեսված է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների համար, որոնք ստիպված են եղել լքել իրենց նախնիների հայրենիքը 2023 թվականին Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակման պատճառով և այժմ բնակվում են Հայաստանում:

19 Июнь 2024 - 13:29 AMT
Сопредседатель Комитета по армянским вопросам Конгресса США Фрэнк Паллоне и член Палаты представителей Николь Маллиотакис предложили двухпартийную поправку в законопроект об ассигнованиях на государственные и иностранные операции (FY25 SFOPS).
Они предложили увеличить финансирование Республики Армения на $100 млн в рамках федерального счета помощи Европе, Евразии и Центральной Азии (AEECA).
Финансирование будет направлено на поддержку лиц, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, которые в настоящее время проживают в Армении, поскольку были вынуждены в 2023 году покинуть свою Родину из-за крупномасштабного нападения со стороны Азербайджана.