Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը ողջունել է հրադադարի խախտումների հետաքննման երկկողմ մեխանիզմ ստեղծելու Հայաստանի առաջարկը: Այդ մասին նա գրել է X-ի իր միկրոբլոգում։
«Ողջունելի է սահմանին լարվածությունը նվազեցնելու նպատակով հրադադարի ենթադրյալ խախտումների հետաքննման երկկողմ մեխանիզմ ստեղծելու Հայաստանի առաջարկը։ 15 տարի շարունակ Եվրամիությունը Վրաստանում իր դիտորդական առաքելության միջոցով օգնել է նման հանդիպումների կազմակերպմանը և պատրաստ է կիսվել իր փորձով»,–ասվում է գրառման մեջ։
Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմն առաջարկում է մեկնարկել հրադադարի խախտումների հետաքննության երկկողմ մեխանիզմի գործնականացման աշխատանքները: Վերջին շրջանում սա Երևանի նմանատիպ երկրորդ առաջարկն է՝ առաջինն արվել էր հունիսի 15–ին։
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը պարբերաբար տեղեկատվություն է տարածում ՀՀ ԶՈւ կողմից հրադադարի ռեժիմի, իբր, խախտումների մասին, որոնք, Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հերքում է։ Այդ հաղորդագրությունները հերքել է նաև Հայաստանում տեղակայված Եվրամիության առաքելությունը:

Специальный представитель ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клаар высоко оценил предложение Армении Азербайджану о создании двустороннего механизма для расследования случаев нарушений режима прекращения огня. Об этом Клаар написал в своем ммкроблоге в Х.
«Предложение Армении о создании двустороннего механизма для рассмотрения предполагаемых нарушений режима прекращения огня на армяно-азербайджанской границе с целью снижения напряженности следует приветствовать.
Евросоюз в течение 15 лет через миссию ЕС в Грузии помогал организовывать аналогичные встречи в Грузии и готов поделиться своим опытом», — отметил Клаар.
Ранее аппарат премьер-министра Армении предложил Азербайджану создать двусторонний механизм расследования случаев нарушения режима прекращения огня.