Հունիսին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) աշխատակիցներն այցելել են Ադրբեջանում կալանքի տակ պահվող հայերին։ Այդ մասին հայտնել է ԿԽՄԿ Բաքվի ներկայացուցչության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Իլահա Հուսեյնովան։
ԿԽՄԿ աշխատակիցներն այցերի ժամանակ գնահատում են պահման պայմանները և հնարավորություն են ստեղծում ընտանիքների հետ կապ հաստատելու կամ կապը շարունակելու համար, գրում է APA-ն։
Ըստ ԿԽՄԿ կանոնների, այցերի վերաբերյալ դիտարկումներն ու խորհուրդները տրամադրվում են բացառապես պահող կողմին։
Հունիսի 24–ին հայտնի դարձավ, որ շինծու գործերով Բաքվի բանտերում պահվող Արցախի նախկին ղեկավարների գործերը շուտով կուղարկվեն դատարան։ Ադրբեջանի գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևը հայտարարել է, որ 15 անձի նկատմամբ հետաքննությունն ավարտվել է։

25 Июнь 2024 - 12:19 AMT
Представители Международного комитета Красного Креста( МККК) в июне посетили незаконно удерживаемых в бакинском плену армян, в том числе руководителей Арцаха. Об этом сообщила ответственная за коммуникационные программы делегации МККК в Армении Зара Аматуни, пишет «ФактИнфо».
Всем была предоставлена возможность позвонить родственникам по телефону или отправить видеопослание.
Комитет во время посещений оценивает обращение с задержанными лицами, условия их содержания и создает возможность для поддержания связи с их семьями.
В соответствии с процедурами МККК, связанные с посещениями наблюдения и рекомендации передаются и обсуждаются с удерживающей стороной.