2 Հուլիս 2024 - 07:12 AMT
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնի վարչակազմի կարծիքով, այժմ բացառիկ հնարավորություն կա հասնելու խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև։ Այդ մասին Բլինքենը խոսել է Բրուքինգսի ինստիտուտում իր ելույթում։
«Երկրների միջև խաղաղության համաձայնագրերը կյանքի կոչելու բացառիկ հնարավորություն կա, որը վերջ կդնի տասնամյակներ տևած հակամարտությանը և, կարծում եմ, հսկայական հնարավորություններ կստեղծի տարածաշրջանում տնտեսական կապերի, տնտեսական աճի համար, արևելյան, արևմտյան, հարավի և հյուսիսի երկրների միջև կապեր հաստատելու համար»,- ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Մենք ակտիվորեն ջանքեր ենք գործադրել դրա համար դիվանագիտական ճանապարհով՝ փորձելով Ադրբեջանին և Հայաստանին մոտեցնել խաղաղության պայմանավորվածություններին », – ասել է Բլինքենը։
Նա հավելել է, որ, իր կարծիքով, այժմ դա իսկապես հնարավոր է։
«Ես այդ մասին խոսել եմ ընդամենը մեկ շաբաթ առաջ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Կարծում եմ, որ դա հնարավոր է և լիովին համապատասխանում է ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Հայաստանի ժողովրդի և ամբողջ տարածաշրջանի շահերին»,–ասել է նա։

Госсекретарь США Энтони Блинкен заявил, что существует уникальная возможность достичь мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном. Об этом сообщает пресс-служба Госдепартамента США, цитируя слова Блинкена из его выступления в Институте Брукингса в Вашингтоне.
«Существует уникальная возможность реализовать мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном, которое положит конец многолетнему конфликту и в целом, я думаю, создаст огромные возможности для экономического взаимодействия и экономического роста в регионе, установления связей как между странами Востока и Запада, так и Севера и Юга. Азербайджан играет решающую роль в этом вопросе», – подчеркнул Блинкен.
По его словам, США активно добивались этого путем дипломатии, пытаясь помочь Азербайджану и Армении приблизиться к мирному соглашению.
Блинкен также отметил, что Вашингтон проводил эту работу в очень тесном сотрудничестве и координации с Евросоюзом, и выразил мнение, что Ереван и Баку действительно могут достичь мира.
«Я говорил об этом около недели назад во время беседы с президентом Алиевым. Я думаю, что это осуществимо и полностью соответствует интересам народов Азербайджана и Армении, а также всего региона», – заключил Энтони Блинкен.