Ucom ընկերությունը և Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն համագործակցության հուշագիր են ստորագրել, ըստ որի Ucom-ը դարձել է 2024 թ-ի Ամառային օլիմպիական խաղերի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր հովանավորը։
Ucom ընկերությունն արդեն 3-րդ անգամ է հովանավորում Օլիմպիական խաղերին Հայաստանի մասնակցությունը։
33-րդ Ամառային օլիմպիական խաղերը տեղի են ունենալու Փարիզում հուլիսի 26-ից օգոստոսի 11-ը։ Մեր հավաքականի 15 մարզիկ կներկայացնի Հայաստանը հրաձգություն, ծանրամարտ, աթլետիկա, ըմբշամարտ, բռնցքամարտ և մարմնամարզություն սպորտաձևերում:
«Օլիմպիական խաղերն աշխարհի գլխավոր սպորտային իրադարձությունն են, որին հետևում են միլիոնավոր մարդիկ ամբողջ աշխարհում, այդ թվում և Հայաստանում։ Ուրախ ենք, որ Ucom-ի աջակցությամբ հայ հանդիսատեսը կկարողանա դիտել մեր մարզիկների ելույթներն ու տեսնել փայլուն հաղթանակները։ Սա մեծ պատիվ է ու ուրախություն բոլորիս համար», – նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այս ամառային օլիմպիական խաղերը ոչ թե հերթական օլիմպիական խաղեր են այլ կարևոր իրադարձություն: Հաշվի առնելով առկա իրավիճակը, մեր ազգին հաղթանակ է պետք։ Եվ մեր մարզիկները իրենց վրա են վերցրել հայ ժողովուրդին ուրախ պահեր, հաղթանակի պահեր պարգևելու առաքելությունը։ Ամբողջ հայ ազգն է մեր թիկունքում, մեզ պետք են արժանապատիվ հաղթանակներ և յուրաքանչյուրի ներդրումը շատ կարևոր է մեզ համար։ Եվ արդեն երրորդ Օլիմպիական խաղերն են, որ Ucom-ը կանգնում է հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի կողքին, ու հաջողություններն էլ ինքներդ եք տեսել», – Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը։
Նախորդ Տոկիո-2020 խաղերին, որոնք տեղի են ունեցել 2021 թվականին, ըմբշամարտիկ Արթուր Ալեքսանյանն ու ծանրամարտիկ Սիմոն Մարտիրոսյանը դարձել են արծաթե մեդալակիրներ, իսկ մարմնամարզիկ Արթուր Դավթյանն ու բռնցքամարտիկ Հովհաննես Բաչկովը ստացել են բրոնզե մեդալներ:

Ucom и Национальный олимпийский комитет Армении подписали соглашение о сотрудничестве, согласно которому компания Ucom стала главным спонсором сборной Армении на летних Олимпийских играх 2024 года.
Ucom уже в третий раз спонсирует участие Армении в Олимпийских играх.
33-е Олимпийские игры пройдут в Париже с 26 июля по 11 августа. 15 спортсменов нашей сборной будут представлять Армению в олимпийской стрельбе, тяжелой атлетике, легкой атлетике, спортивной борьбе, боксе и гимнастике.
«Олимпиада – главное спортивное событие в мире, за которым следят миллионы людей по всему миру, в том числе и армяне. Мы рады, что благодаря Ucom армянский зритель сможет наблюдать за выступлениями наших спортсменов и видеть их блестящие победы. Это большая честь и радость для всех нас», – отметил генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
«Эти Летние олимпийские игры — не просто очередные Олимпийские игры, а важное событие. Учитывая нынешнюю ситуацию, нашему народу нужна победа. И наши спортсмены взяли на себя миссию дарить армянскому народу минуты побед и радости. За нами стоит весь армянский народ, нам нужны достойные победы и для нас очень важен вклад каждого. И к чести компании Ucom, это уже третьи Олимпийские игры, которые Ucom встает на поддержку Национального олимпийского комитета Армении. А наши успехи вы видели сами», – генеральный секретарь Национального олимпийского комитета Армении Грачья Ростомян.
На последних Олимпийских играх в Токио 2020, которые прошли в 2021 году, борец Артур Алексанян и тяжелоатлет Симон Мартиросян стали серебряными призерами, a гимнаст Артур Давтян и боксер Ованес Бачков получили бронзовые медали.