ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակ Մեթյու Միլլերը ճեպազրույցում հայտարարել է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը մեծ առաջընթաց են գրանցել բանակցություններում, սակայն, խաղաղության պայմանագիրը կողմերից «պահանջում է ծանր փոխզիջումներ»:
Նա հավելել է, որ Վաշինգտոնում Հայաստանի, Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների և ԱՄՆ պետքարտուղարի եռակողմ հանդիպման ժամանակ կողմերն առաջընթաց գրանցել են, բայց համաձայնագիր դեռ չկա, սակայն, Վաշինգտոնը չի հանգստանա մինչև համաձայնություն չլինի։
«Երկու կողմերն անհավանական առաջընթացի են հասել և երկար ճանապարհ անցել․․․Երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագիրը շատ մեծ նշանակություն կունենա այդ երկրների և տարածաշրջանի խաղաղության, կայունության, անվտանգության համար։ Մենք, կարծում ենք, որ համաձայնությունը հնարավոր է, բայց այն պահանջում է երկու կողմերից բարդ ընտրություն կատարել և գնալ ծանր փոխզիջումների»,-ասել է նա:
Միլլերը հավելել է, որ ԱՄՆ–ն կշարունակի դրդել կողմերին իրենց տարաձայնությունների վերջնական հանգուցալուծման և համաձայնության հասնելուն։
Հուլիսի 10-ին Վաշինգտոնում ՆԱՏՕ-ի կազմավորման 75-ամյակին նվիրված գագաթաժողովի շրջանակներում ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի նախաձեռնությամբ և մասնակցությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը: Կողմերը նշել են խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ պատմական պայմանագրի կնքման ուղղությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից գրանցված առաջընթացը և համաձայնել են շարունակել աշխատանքները:

16 Июль 2024 - 11:15 AMT
Госдеп: Для достижения окончательного соглашения Еревану и Баку придется пойти на трудные компромиссы
Соединенные Штаты считают, что Армения и Азербайджан добились невероятного прогресса и прошли долгий путь в переговорах, однако достижение мирного соглашения требует от сторон некоторых сложных выборов и трудных компромиссов. Об этом заявил официальный представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер в ходе ежедневного брифинга, коснувшись вопроса возможного прогресса в переговорах между Арменией и Азербайджаном.
«Мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном очень важно для мира, стабильности и безопасности и этих стран и региона. Мы верим, что соглашение возможно, но оно требует от обеих сторон некоторых сложных выборов и трудных компромиссов, и мы собираемся продолжать подталкивать их к разрешению этих окончательных разногласий и достижению соглашения», – сказал Миллер.
Он не пожелао приводить дополнительные подробности переговоров в Вашингтоне.
Миллер заверил, что, хотя соглашение еще не достигнуто, но США не собираются останавливаться, пока оно не будет достигнуто.