Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, ելույթ ունենալով Լոնդոնում ընթացող Եվրոպական քաղաքական համայնքի 4-րդ գագաթնաժողովում, խոսել է Երևանին մատակարարվող ֆրանսիական զենքի և Բաքվի հետ խաղաղության բանակցությունների մասին։ Նրա ելույթից X-ի իր միկրոբլոգում մեջբերումներ է արել Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին։
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ռազմատեխնիկական գործակցությանը, Մակրոնն ասել է, որ Ադրբեջանն այս բոլոր տարիներին ՀՀ–ից շատ է զինվել, Ադրբեջանն է պատերազմ սկսել 2020–ին։
«Եթե նայեք վերջին տասնամյակին, ապա, կարծես, Ադրբեջանը շատ ավելի է զինվել, քան Հայաստանը։ Եվ եթե հիշողությունս չի դավաճանում, եթե սխալ եմ, ուղղեք ինձ, ապա Ադրբեջանն է սկսել պատերազմը, 2020 թվականի սարսափելի պատերազմը»,–ասել է Մակրոնը։
Մակրոնը նաև ասել է, որ նորմալ է պատասխանել ինքնիշխան երկրի սպառազինման հայտին։
«Մակրոնը խոսել է նաև Հայաստանին ֆրանսիական զենք մատակարարելու մասին։ Դա նորմալ է՝ պատասխանել ինքնիշխան երկրի սպառազինման հայտին, որը ցանկանում է զինվել և զգում է, որ կարող է հարձակման ենթարկվել մեկ այլ երկրի կողմից»,–ասել է նա։

Президент Франции Эммануэль Макрон сделал ряд примечательных заявлений в отношении Армении, говоря о поставках французского оружия в Ереван, а также о продолжающихся мирных переговорах с Баку. Соответствующие заявления он сделал, выступая на 4-м саммите Европейского политического сообщества в Лондоне.
Заявления Макрона в своем микроблоге в X представил чрезвычайный и полномочный посол Франции в Республике Армения Оливье Декотиньи.
«Говоря об углубляющемся военно-техническом сотрудничестве между Арменией и Францией, Эммануэль Макрон отметил: «Если рассматривать последнее десятилетие, то вполне заметно, что Азербайджан вооружался гораздо больше, чем Армения. И если мне не изменяет память, если я ошибаюсь, то поправьте меня, именно Азербайджан начал страшную войну в 2020 году», – говорится в сообщении.
В этом контексте президент Франции также добавил, что это нормально, когда Париж просто отвечает на просьбу суверенной страны – Армении, которая хочет вооружиться, чувствуя, что может подвергнуться агрессии со стороны другой страны.
«Перспектива Армении – мир, перспектива Франции – мир, и я надеюсь, что и перспектива Азербайджана – мир. И если две страны завершат мирный договор, то мы поддержим такое соглашение», – подчеркнул Макрон, говоря о нормализации отношений между Ереваном и Баку и мирном договоре.