23 Հուլիս 2024 - 07:22 AMT
Էստոնիան պատմական է որակել ԵՄ որոշումները ՀՀ–ին աջակցելու և վիզաների չեղարկման շուրջ երկխոսության մեկնարկի մասին
Էստոնիայի ԱԳ նախարար Մարգուս Ցահքնան պատմական է որակել Հայաստանի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսություն սկսելու և Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից 10 մլն եվրո աջակցության տրամադրման մասին ԵՄ որոշումները։ Այդ մասին նա գրել է X-ի իր միկրոբլոգում։
«Այսօր պատմական որոշում է կայացվել Բրյուսելում՝ ԵՄ–ն որոշել է վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսություն սկսել Հայաստանի հետ, ինչպես նաև աջակցություն տրամադրել Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից։ Սա կարևոր է հանգրվան է տարածաշրջանում խաղաղությւան և ժողովրդավարության հաստատման ճանապարհին։ Էստոնիան լիովին աջակցում է այս քայլին»,-ասվում է գրառման մեջ։

23 Июль 2024 - 09:47 AMT
Решение ЕС о начале диалога по либерализации визового режима с Арменией является важным шагом на пути к миру и демократии в регионе. Об этом в своем ммкроблоге в Х заявил министр иностранных дел Эстонии Маргус Цахкна.
«Историческое решение принято в Брюсселе: ЕС согласился начать как диалог по либерализации виз, так и поддержку через Европейский фонд мира для Армении. Эстония полностью поддерживает этот шаг», – заявил Цахкна.
22 июля Совет глав МИД ЕС одобрил предоставление Армении €10 млн из Европейского фонда мира и начало диалога по либерализации визового режима ЕС-РА. Средства от Еврофонда мира будут направлены на развертывание полноценного палаточного лагеря для батальона. Цель финансирования – повысить устойчивость Армении и взаимосовместимость ее ВС в случае возможного участия страны в международных военных миссиях и миротворческих операциях.