5 Օգոստոս 2024 - 08:05 AMT
Կանանց թենիսի ասոցիացիան (WTA) թարմացրել է թենիսիստ Էլինա Ավանեսյանի մարզական քաղաքացիության մասին տեղեկատվությունը։ Օգոստոսի 5-ի նոր վարկանիշում նա նշված է որպես Հայաստանի, ոչ թե Ռուսաստանի ներկայացուցիչ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ավելի վաղ, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը հայտնել էր, որ Ավանեսյանը պատրաստվում է փոխել իր սպորտային քաղաքացիությունը։
Նրա օգտահաշվում այժմ հայկական դրոշն է երևում։
Էլինա Ավանեսյանը ծնվել է 2002 թվականին ՌԴ Պյատիգորսկ քաղաքում: WTA վարկանիշային աղյուսակում նրա ամենաբարձր տեղը եղել է 60-րդ հորիզոնականը 2024 թվականի փետրվարին: Օրեր առաջ ավարտված Ֆրանսիայի բաց առաջնությունում նա հասել է մինչև 4-րդ շրջան:
Մեծ սաղավարտի մեծահասակների մրցաշարերում նա իր դեբյուտը նշել է 2022 թվականին։ 2023–ի մայիսին Ավանեսյանը հաղթեց կարիերայի ամենախոշոր մրցաշարում՝ ITF W100 սերիայի տիտղոս:

58-я ракетка мира Элина Аванесян на официальном сайте Женской теннисной ассоциации (WTA) представлена с флагом Армении.
При этом напротив государственного символа осталось упоминание России. До обновления рейтинга WTA в профиле Аванесян был флаг России, пишет Championat.
О решении 21-летней Аванесян начать выступать за Армению сообщил заместитель главы Министерства образования, науки, культуры и спорта РА Карен Гилоян. По словам главы Федерации тенниса России, спортсменка уже три года живет в Барселоне.
Аванесян 21 год. Лучшим результатом спортсменки на турнирах «Большого шлема» является выход в четвертый круг Открытого чемпионата Франции в 2023 и 2024 годах.