8 Օգոստոս 2024 - 09:37 AMT
Շվեյցարացի պատգամավոր․ Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամից օգնության տրամադրումը ՀՀ կողքին լինելու ԵՄ հանձնառությունն է
Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի պատգամավոր Շտեֆան Մյուլլեր-Ալտերմատի բնորոշմամբ՝ Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամից Հայաստանին 10 միլիոն եվրոյի հատկացման վերաբերյալ Եվրոպական միության որոշումը ԵՄ-ի՝ ռազմական առումով Երևանի կողքին կանգնած լինելու հանձնառությունն է։
Շվեյցարացի պատգամավորը նման կարծիք հայտնել՝ նկատելով, որ, այդուհանդերձ, դեռևս դժվար է դատել, թե իրականում ինչի՞ կհասցնի այդ միջոցների տրամադրումը՝ գործառնական և տեխնիկական մակարդակով։ Ըստ պատգամավորի՝ դա դեռ պետք է տեսնել հետագայում, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Բայց մի բան հստակ է, որ այս ներդրումը հանձնառություն է․ Եվրոպական միության՝ ռազմական առումով Հայաստանի կողքին լինելու հանձնառություն։ Հուսով եմ, որ սա կարող է նաև զսպող ազդեցություն ունենալ։ Եվ նաև հուսով եմ, որ այս՝ դեռևս համեմատաբար փոքր գումարը կլրացվի հետագա միջոցներ հատկացնելու որոշումներով՝ հատկապես ճգնաժամի պարագայում», – իր խոսքում ընդգծել է Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի պատգամավորը։
Խոսելով նաև Հայաստանի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսություն սկսելու Եվրոպական հանձնաժողովի որոշման մասին՝ Մյուլլեր-Ալտերմատը կարծիք է հայտնել, որ ինչքան ազատ լինի մարդկանց տեղաշարժն, այնքան երկրների միջև հարաբերությունները կսերտանան, հետևաբար վիզաների ազատականացումը ևս բարձր արժեք ունի Հայաստանի Հանրապետության համար։
«Վիզայի ազատականացումը յուրօրինակ խորհրդանիշ կլինի Երևանի՝ Մոսկվայից դեպի Բրյուսել կողմնորոշման փոփոխության համար։ Եվ հակառակը, դա հաստատում է, որ Բրյուսելը հասկացել է այս վերակողմնորոշումը», – շեշտել է պատգամավորը՝ պատասխանելով հարցին, թե որքանո՞վ կարող է ԵՄ-ի կողմից ընդունված այս որոշումն ամրապնդել ու ավելի սերտացնել Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները, և ի՞նչ կարևորություն կարող է ունենալ այն պաշտոնական Երևանի համար։
Ըստ նրա՝ այս ամենից զատ, բնակչության համար ևս մեծ օգուտ կլինի, եթե նրանք վերջապես կարողանան առանց վիզայի մեկնել Եվրոպա։
«Իմ բոլոր հայ ընկերները տառապում են վիզայի պահանջների բյուրոկրատիայից», – եզրափակել է Շտեֆան Մյուլեր-Ալտերմատը։

8 Август 2024 - 12:25 AMT
Швейцарский депутат: Предоставление помощи из Европейского фонда мира – это обязательство ЕС поддерживать Армению
Депутат Национального совета Швейцарии Штефан Мюллер-Альтерматт считает, что решение Евросоюза о выделении Армении 10 миллионов евро из Европейского фонда мира является обязательством ЕС поддержать Ереван в военном плане.
Депутат отметил, что, тем не менее, пока сложно судить, что даст предоставление этих средств на оперативном и техническом уровне. По словам депутата, это выяснится позже.
«Но одно ясно: эти инвестиции – это обязательство. Обязательство Европейского Союза поддержать Армению в военном плане. Я надеюсь, что это может иметь и сдерживающий эффект. И я также надеюсь, что эта, пока сравнительно небольшая, сумма будет дополнена решениями о выделении дополнительных средств, особенно в случае кризиса», – подчеркнул в своем выступлении Штефан Мюллер-Альтерматт, пишет «Арменпресс».
Говоря и о решении Еврокомиссии начать диалог с Арменией по вопросу либерализации визового режима, Мюллер-Альтерматт выразил мнение, что чем свободнее будет передвижение людей, тем больше укрепятся отношения между странами, следовательно, либерализация визового режима также имеет высокую ценность для Республики Армения.
«Либерализация визового режима станет своеобразным символом смены ориентации Еревана с Москвы на Брюссель. И наоборот, это подтверждает, что и Брюссель понял эту переориентацию», – подчеркнул депутат, отвечая на вопрос, в какой степени принятое ЕС решение может укрепить и сблизить отношения между Арменией и ЕС, и какое значение оно может иметь для официального Еревана.
Мюллер-Альтерматт добавил, что помимо всего этого, и для людей это будет большим преимуществом, если они, наконец, смогут ездить в Европу без виз.
«Все мои армянские друзья страдают от бюрократии визовых требований», – заключил Штефан Мюллер-Альтерматт.