Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ջոլին, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղից հայ ժողովրդի բռնի տեղահանման մեկամյա տարելիցին, հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ Օտտավան աջակցում է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի բանակցային քաղաքական լուծմանը և աջակցում է ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության հարգման սկզբունքներին և ինքնորոշման իրավունքին։ Այդ մասին ասվում է Կանադայի կառավարության պաշտոնական էջում տեղադրված հայտարարության մեջ։
«Անցյալ շաբաթ լրացավ մեկ տարին, երբ Ադրբեջանը սանձազերծեց ռազմական գործողություն Լեռնային Ղարաբաղում՝ դարեր շարունակ էթնիկ հայերով բնակեցված տարածաշրջանում: Այս գործողության հետևանքները ծանր էին, դրա հետևանքով ավելի քան 100,000 խաղաղ բնակիչներ, այդ թվում՝ 30, 000 երեխա, բռնի տեղահանվեցին Հայաստան՝ երկրում առաջացնելով մարդասիրական կարիքների արագ աճ», – նշված է հայտարարության մեջ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Կանադայի ԱԳ նախարարի հայտարարության մեջ նաև հիշեցվում է, որ Ադրբեջանի կողմից չարդարացված ռազմական գործողությանը նախորդել է Լաչինի միջանցքով մարդասիրական ապրանքների անցման իննամսյա շրջափակումը, ինչը խախտել էր Արդարադատության միջազգային դատարանի ժամանակավոր միջոցի կիրառման մասին որոշումը։
Հայտարարության մեջ Օտտավան համերաշխություն է հայտնում այս ճգնաժամից տուժած մարդկանց և երախտապարտ է Հայաստանին իր դռները բացելու համար։
«Այդ իսկ պատճառով 2023 թ. մենք ավելի քան 3. 9 միլիոն դոլարի մարդասիրական օգնություն ենք հատկացրել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակից բխող հրատապ կարիքները լուծելու համար»,- ընդգծված է հայտարարությունում:
Բացի այս, Մելանի Ջոլիի հայտարարության մեջ շեշտվում է, որ Կանադան շարունակում է կոչ անել և աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համապարփակ խաղաղության պայմանագրի կնքմանն ուղղված բովանդակալից բանակցություններին, ինչպես նաև կողմերի միջև երկխոսության և վստահության ամրապնդման միջոցառումների շարունակմանը՝ այս տարածաշրջանի ժողովրդի համար արդար և տևական խաղաղության համար:
Կանադայի ԱԳ նախարարն իր հայտարարության մեջ հիշեցրել է, որ Օտտավան բազմիցս կոչ է արել և հիմա էլ շարունակում է կոչ անել անվերապահորեն ազատել 2020 թ. Ղարաբաղյան պատերազմի բոլոր հայ ռազմագերիներին։
«Կանադան աջակցում է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի բանակցային քաղաքական լուծմանը և աջակցում է ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության հարգման սկզբունքներին և ինքնորոշման իրավունքին՝ այս տարածաշրջանի ժողովրդի համար արդար և տևական խաղաղության հասնելու բանակցություններում։ Սա պետք է ենթադրի հայ խաղաղ բնակիչների վերադարձի անվտանգ և արժանապատիվ իրավունքը, երաշխավորի մարդու իրավունքների և քաղաքացիական կենսամիջոցների պաշտպանությունը և տարածքում հայկական մշակութային ու պատմական վայրերի պահպանումը», – եզրափակել է Մելանի Ջոլին:

23 Сентябрь 2024 - 10:33 AMT
Глава МИД Канады сделала заявление по поводу годовщины насильственного изгнания армян из Нагорного Карабаха
Министр иностранных дел Канады Мелани Джоли, коснувшись годовщины насильственного изгнания армян из Нагорного Карабаха, выступила с заявлением, отметив, что Оттава поддерживает политическое решение Нагорно-Карабахской проблемы путем переговоров, как и принципы неприменения силы, уважения территориальной целостности и права на самоопределение. Об этом говорится в заявлении, размещенном на официальном сайте правительства Канады.
«На прошлой неделе исполнился год с тех пор, как Азербайджан начал военную операцию в Нагорном Карабахе, регионе, населенном этническими армянами на протяжении веков. Последствия этой операции были тяжелыми, в результате чего более 100 000 мирных жителей, в том числе 30 000 детей, насильственно были перемещены в Армению, что вызвало в стране быстрый рост гуманитарных потребностей», – говорится в заявлении.
Министр иностранных дел Канады напомнила, что неоправданной военной операции Азербайджана предшествовала девятимесячная блокада Лачинского коридора, дороги гуманитарных грузов, что нарушило решение Международного Суда о применении промежуточной меры.
В заявлении выражена солидарность с людьми, пострадавшими от этого кризиса, и благодарность Армении за то, что она открыла свои двери.
«Именно поэтому в 2023 году мы выделили более 3.9 миллиона долларов гуманитарной помощи для решения неотложных потребностей, возникших в связи с ситуацией в Нагорном Карабахе», – подчеркнуто в нем.
Подчеркнуто и то, что Канада продолжает призывать и поддерживать содержательные переговоры, направленные на заключение всеобъемлющего мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, а также продолжение диалога и мер по укреплению доверия между сторонами во имя справедливого и прочного мира для народа этого региона.
Министр иностранных дел Канады напомнила, что Оттава неоднократно призывала и продолжает призывать к безоговорочному освобождению всех армянских военнопленных Карабахской войны 2020 года.
«Канада поддерживает политическое решение проблемы Нагорного Карабаха путем переговоров, как и принципы неприменения силы, уважения территориальной целостности и права на самоопределение в переговорах по достижению справедливого и прочного мира для народов этого региона. Это подразумевает безопасное и достойное право на возвращение мирных жителей армян, гарантию защиты прав человека и средств к существованию гражданского населения, а также сохранения армянских культурных и исторических памятников в этом районе», – заключила Мелани Жоли.