11 Հոկտեմբեր 2024 - 13:09 AMT
Բաքուն զանգվածաբար քանդում է Ստեփանակերտի բնակելի տները՝ ոտնահարելով արցախցիների սեփականության իրավունքը
Ադրբեջանի վարչակազմը սկսել է զանգվածաբար քանդել օկուպացված Ստեփանակերտի բնակելի տները։ Այդ մասին ֆեսյբուքյան իր էջում գրել է Արցախի բռնազավթված տարածքներում մշակութային ժառանգության պահպանության պետական խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շահվերդյանը։
«Վերջին մի քանի օրվա ընթացքում հողին են հավասարվել Թումանյան փողոցի երկայնքով գտնվող մայրաքաղաքի պատմական թաղամասերը՝ դրանով իսկ ոտնահարելով 19-րդ դարի և 20-րդ դարի սկզբի մասնավոր շինությունների հազարավոր սեփականատերերի սեփականության իրավունքը։
Ստեփանակերտի բնակիչները պետք է շտապ կազմակերպվեն և բոլոր առկա միջոցներով պահանջեն Հայաստանի իշխանություններից և միջազգային կազմակերպություններից հրապարակային քայլեր ձեռնարկել Արցախի բնակիչների հավաքական իրավունքները, այդ թվում՝ վերադարձի և սեփականության իրավունքն, ապահովելու համար»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ըստ Շահվերդյանի՝ ԼՂՀ իշխանությունները պետք է ստանձնեն Արցախի ժողովրդի հավաքական իրավունքների պաշտպանության զանգվածային շարժման համակարգողի գործառույթը և սկսել պետք է հոկտեմբերի 11–ի ակցիաներից։

11 Октябрь 2024 - 13:28 AMT
Азербайджанская администрация приступила к массовому сносу жилых домов в столице оккупированного Арцаха. Об этом на своей странице в соцсети сообщил секретарь Государственного совета по охране культурного наследия на оккупированных территориях Арцаха Сергей Шахвердян.
«В течение нескольких прошедших дней сравнены с землей исторические кварталы столицы вдоль улицы Туманяна, таким образом нарушив права на собственность тысяч владельцев частной постройки 19-начала 20 века.
Жителям Степанакерта необходимо срочно организоваться и всеми доступными средствами потребовать у властей Армении и международных организаций предпринятьпубличные шаги с целью обеспечения коллективных прав арцахцев, в том числе, и права на возвращение, и права на собственность», – отметил он.
По словам Шахвердяна, властям НКР необходимо взять на себя функцию координатора массового движения в защиту коллективных прав арцахцев.