20 Նոյեմբեր 2024 - 09:40 AMT
Նոյեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կառավարությունը հայցադիմումի հիմնական փաստաթուղթ է ներկայացրել Մշտական արբիտրաժային դատարան (նստավայրը՝ Հաագա) Հայաստանի դեմ։ Հայցը ներկայացվել է Էներգետիկ խարտիայի շրջանակում և միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներին համապատասխան։ Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ–ն,մ հայտնում է Haqqin.az-ը։
Ադրբեջանը Հայաստանին մեղադրում է Արցախի «էներգետիկ ռեսուրսների նկատմամբ Ադրբեջանի ինքնիշխան իրավունքների բազմաթիվ խախտումների մեջ»։
«Ադրբեջանը փոխհատուցում է պահանջելու Հայաստանից իր էներգառեսուրսների ապօրինի շահագործման և էներգիայի վերականգնվող աղբյուրներին վնաս հասցնելու համար»,–ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

Азербайджан представил в постоянный арбитражный суд в Гааге иск против Армении, обвинив ее в нарушении «суверенных прав» Баку на энергетические ресурсы. Речь идет о деятельности крупных инфраструктурных объектов энергетики на территории Нагорного Карабаха.
В МИД Азербайджана заявляют, что Армения на протяжении 30 лет «препятствовала доступу Азербайджана к своим энергетическим ресурсам».
В заявлении говорится о гидростанции на Сарсангском водохранилище, проектах строительства аналогичных станций на реке Аракс, близ границы с Ираном.
Отмечается, что Азербайджан продолжит требовать с Армении возмещения за ущерб, нанесенный в результате «незаконной эксплуатации энергетических ресурсов, в том числе источников возобновляемой энергии на освобожденных от оккупации территориях».