«Փաստերի ստուգման հարթակն», արձագանքելով ՌԴ նախագահի այն պնդմանը, որ ՀԱՊԿ–ը «Երևանի փոխարեն չէր կռվելու Ղարաբաղում», ուսումնասիրել է 2020–ի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո պաշտոնական Երևանի հայտարարությունները՝ պարզելու Վլադիմիր Պուտինի հայտարարությունների ճշմարտացիությունը։
Պուտինն ասել է․ «ՀՀ կարծիքը, թե ՀԱՊԿ-ը պետք է կռվեր Լեռնային Ղարաբաղում հայկական կողմի համար, տարօրինակ է»։ Նա նշել է, թե «Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիա չի եղել», և ՀԱՊԿ-ը կոչված է արտաքին ագրեսիայից պաշտպանելու միայն անդամ երկրներին։
Ըստ այդմ, հայկական կողմը երբևէ պաշտոնապես չի պահանջել կամ խնդրել ՀԱՊԿ-ից, որ վերջինիս ստորաբաժանումներն աջակցեն հայկական կողմին Լեռնային Ղարաբաղում։ Միևնույն ժամանակ, բաց աղբյուրներում չկա որևէ վկայություն այն մասին, որ Երևանը 44-օրյա պատերազմի ընթացքում նման ակնկալիքներ է ունեցել ՀԱՊԿ-ից։
Փոխարենը, հայկական կողմը ՀԱՊԿ-ից ռազմական օգնություն է խնդրել 2022 թվականին ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական հարձակման ընթացքում։
«Հայտնի է, որ ՀԱՊԿ-ը և անդամ մի շարք երկրների բարձրագույն ղեկավարությունը ոչ միայն չեն ճանաչել իր անդամ երկրի նկատմամբ Բաքվի ագրեսիան՝ նշելով, որ մարտերը տեղի են ունեցել վիճելի տարածքներում, այլ նաև տարբեր պատճառաբանություններ են բերել ՀՀ-ի օգնության խնդրանքին չարձագանքելու համար։
Ագրեսիայից հետո Երևանի դիմումն անարձագանք մնաց, և միայն շաբաթներ անց ՀԱՊԿ այդ ժամանակվա գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասն ադրբեջանական ներխուժումն անվանեց «սահմանային միջադեպ»՝ նշելով, որ «ՀԱՊԿ դիտորդական խումբ ստեղծելու մասին որոշում չի կայացվել»։
Ավելին, կազմակերպությունը չի արձագանքել նաև նույն թվականի հուլիսին ՀՀ կառավարության նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին դիտորդական առաքելություն տեղակայելու առաջարկին։
Փաստացի, ՀԱՊԿ-ը 2022 թվականին չի արձագանքել հայկական կողմի՝ դիտորդներ ուղարկելու առաջարկին, և այս փաստը հաստատում է անգամ կառույցի այդ ժամանակվա գլխավոր քարտուղարը։
Այսպիսով, ՀՀ-ն օգնություն է խնդրել ՀԱՊԿ-ից ոչ թե 44-օրյա պատերազմի, այլ 2022 թվականին Հայաստանի տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական սեպտեմբերյան ագրեսիայի ընթացքում, ինչին կառույցը չի արձագանքել։
Պուտինը նաև ասել է․ «ՀԱՊԿ–ն այստեղ կապ չունի, քանի որ բուն Հայաստանի հանդեպ ոչ մի արտաքին ագրեսիա չի եղել։ ՀԱՊԿ–ը կոչված է պաշտպանելու անդամ երկրներին արտաքին ագրեսիայից։ Իրադարաձությունները Ղարաբաղում իրենց սպեցիֆիկան ունեն։ Հայաստանը չի ճանաչել Ղարաբաղը որպես անկախ պետություն և հաստատ չի ընդգրկել Ղարաբաղն իր պարագծում։ Նշանակում է՝ այն ամենն, ինչ կատարվել է Ղարաբաղում, իրավաբանորեն Հայաստանի հետ կապ չունի, ուստի հավակնել, որ ՀԱՊԿ–ը պետք է կռվեր այդ անկլավի տարածքում, բավականին տարօրինակ է»։

29 Ноябрь 2024 - 14:08 AMT
Президент Российской Федерации Владимир Путин в беседе с журналистами в Астане 28 ноября заявил, что «мнение РА о том, что ОДКБ должна была воевать в Нагорном Карабахе, является странным для армянской стороны».
«Странновато, не так ли? Правда?», — сказал Путин.
Президент России отметил, что «В отношении самой Армении не было никакой агрессии. ОДКБ призвано защитить страны-члены от внешней агрессии».
«Платформа проверки фактов» изучила как недавние заявления Путина, так и заявления армянской стороны во время войны, и пришла к заключению, что Путин фальсифицирует – Ереван не просил ОДКБ о помощи во время 44-дневной войны.
«События, связанные с Нагорным Карабахом, имеют свою специфику, ведь Армения не признала Карабах в качестве независимого государства, уж точно не включала Карабах в свой периметр государственный. Значит, все, что происходило в Карабахе, с юридической точки зрения, к Армении прямого отношения не имеет», — заявил Путин.
«Платформа проверки фактов» изучила официальные заявления Еревана во время и после 44-дневной войны 2020 года, чтобы выяснить правдивость заявлений Путина.
Посему, армянская сторона никогда официально не требовала или не просила ОДКБ, чтобы ее подразделения поддержали армянскую сторону в Нагорном Карабахе. В то же время в открытых источниках нет данных о том, что у Еревана были подобные ожидания от ОДКБ во время 44-дневной войны.
Вместо этого армянская сторона обратилась к ОДКБ за военной помощью во время нападения Азербайджана на суверенную территорию Армении в 2022 году.
Известно, что ОДКБ и высшее руководство ряда стран-членов не только не признали агрессию Баку в отношении страны-члена, отметив, что бои происходили на спорных территориях, но и привели различные причины, почему они не ответили на просьбу РА о помощи.
После агрессии обращение Еревана осталось без ответа, и всего несколько недель спустя тогдашний генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась назвал вторжение Азербайджана «пограничным инцидентом», отметив, что «решение о формировании мониторинговой группы не принималось».
Более того, ОДКБ не отреагировала на предложение премьер-министра Никола Пашиняна разместить наблюдательную миссию на армяно-азербайджанской границе на заседании правительства РА в июле того же года.
Фактически ОДКБ не отреагировала на предложение армянской стороны направить наблюдателей в 2021 году, и этот факт подтверждает даже тогдашний генеральный секретарь организации. Более того, ложным является также заявление Лаврова о готовности отправить миротворческую миссию от ОДКБ.
Таким образом, Армения обратилась к ОДКБ за помощью не во время 44-дневной войны, а во время сентябрьской агрессии Азербайджана против территории Армении в 2022 году, на что структура не отреагировала.