19 Մայիս 2009 - 18:40 AMT
Հայաստանի սամբոյի հավաքականը Եվրոպայի առաջնությունում, որը տեղի էր ունենում մայիսի 14-18-ը Միլանում, նվաճել է 4 բրոնզե մեդալներ: Հայ սամբիստների պատվիրակությունը ֆեդերացիայի նախագահ Լեոնիդ Հայրապետյանի գլխավորությամբ մայիսի 13-ին ժամանել է Իտալիա: Բայց Հայաստանում Իտալիայի դեսպանատան սկզբնական մերժման պատճառով հավաքականի 4 առաջատար սամբիստները եւ ավագ մարզիչը Միլան են ժամանել ուշացումով:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Հայաստանի Սամբոյի ֆեդերացիայի նախագահ Լեոնիդ Հայրապետյանը, միայն ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի եւ Սպորտի եւ երիտասարդության հարցերով նախարար Արմեն Գրիգորյանի միջամտությամբ Իտալիայի դեսպանատունը վերանայել է իր որոշումը եւ ուշացումով թույլ է տվել մեկնել Իտալիա:
«Մեր առաջատար մարզիկները մեկ օր ուշացումով ժամանել են Միլան: Այդ մերժման պատճառով ողջ թիմը հոգեբանորեն տուժեց: Ինչ վերաբերում է մեր առաջատար սամբիստ Աշոտ Դանիելյանին, ապա նա ժամանեց Միլան, եւ չհասցնելով հանգստանալ ճանապարհից, առաջին մենամարտում վնասվածք ստացավ: Իսկ նա մի գլուխ բարձր էր բոլոր մասնակիցներից, որոնք հանդես էին գալիս նրա քաշայն կարգում: Փաստորեն, Իտալիայի դեսպանատունը խանգարել է մեզ հաջող հանդես գալ ԵԱ-ում»,- նշել է Հայրապետյանը:
Հիշեցնենք, որ ի սկզբանե Իտալիա մեկնելու թույլտվություն չէին ստացել աշխարհի չեմպիոն Աշոտ Դանիելյանը (74 կգ ք/կ), ԱԱ-2007 արծաթե մրցանակակիր Վաչիկ Վարդանյանը (68 կգ ք/կ), աշխարհի երիտասարդական առաջնություն-2007 արծաթե մրցանակակիր Ժաննա Վարդանյանը (48 կգ ք/կ) եւ Լեւոն Պապոյանը (82 կգ ք/կ), ինչպես նաեւ Հայաստանի հավաքականի ավագ մարզիչ Հովհաննես Խոջոյանը, եւ, այդ պատճառով, Միլան են ժամանել մայիսի 14-ին:
Հայաստանից բրոնզե մեդալների արժանացան Վաչիկ Վարդանյանը (68 կգ ք/կ) մարտական սամբո դիսցիպլինում, Վահան Հովհաննիսյանը (62 կգ ք/կ), Դավիթ Խաչատրյանը (68 կգ ք/կ) եւ Ժաննա Վարդանյանը (48 կգ ք/կ) (բոլոր երեքը հանդես էին գալիս սպորտային սամբո դիսցիպլինում):
Հայաստանի սամբոյի հավաքականը մարտական սամբոյի թիմային հաշվարկում զբաղեցրել է 6-րդ տեղը, իսկ սպորտային սամբոյի թիմային հաշվարկում` 10-րդ տեղը:
Լեոնիդ Հայրապետյանի խոսքերով իտալական դեսպանատան այդ արարքի պատճառով Հայաստանի Սամբոյի ֆեդերացիան զգալի ֆինանսական վնասներ է կրել:
«Մենք զգալի ֆինանսական վնասներ ենք կրել, որովհետեւ բոլոր պլանները փոխվեցին, եւ մենք ստիպված էինք Իտալիա մեկնելու լրացուցիչ տոմսեր գնել: Դա կարող է խանգարել մեզ հուլիսին Ղազախստանում մասնակցել Աշխարհի գավաթի հերթական փուլին, նշել է Հայրապետյանը,- ինչ վերաբերում է մեր արդյունքներին, ապա ես դրանք բավարար եմ համարում եւ ոչ ավելին. եթե մենք ոսկի չենք բերել, դա արդեն լավ արդյունք լինել չի կարող: Իսկ կազմակերպչական տեսանկյունից մրցաշարի մակարդակը միջինից ցածր էր»,- եզրափակել է Հայրապետյանը:

19 Май 2009 - 18:40 AMT
Сборная Армении по самбо на первенстве Европы, проходившем 14-18 мая в Милане, завоевала четыре бронзовых медали. Армянская делегация самбистов во главе с президентом Федерации Леонидом Айрапетяном отбыла в Италию 13 мая. Но, из-за первоначального отказа посольством Италии в Армении, 4 ведущих самбиста и старший тренер сборной прибыли в Милан с опозданием.
Как в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил президент Федерации самбо Армении Леонид Айрапетян, лишь после вмешательства президента НКР Бако Саакяна и министра спорта и по делам молодежи Армена Григоряна посольство Италии пересмотрело свое первоначальное решение и с опозданием дало разрешение на въезд в Италию.
«Наши ведущие спортсмены прибыли в Милан с опозданием в один день. Из за этого отказа вся команда психологически пострадала. Что касается нашего ведущего самбиста Ашота Даниеляна, то он прибыл в Милан и, не успев отдышаться от дороги, в первом же поединке получил травму. А он был на голову сильнее всех участников, выступающих в его весовой категории. И, фактически, посольство Италии помешало нам удачно выступить в первенстве Европы», – отметил Айрапетян.
Напомним, что изначально визу на въезд в Италию не получили чемпион мира Ашот Даниелян (в/к 74 кг), серебряный призер ЧМ-2007 Вачик Варданян (в/к 68 кг), серебряный призер молодежного ЧМ-2007 Жанна Варданян (в/к 48кг) и Левон Папоян (в/к 82 кг), а также старший тренер сборной Армении Оганес Ходжоян и, поэтому, прибыли в Милан 14 мая. А
Из Армении бронзовых медалей удостоились Вачик Варданян (в/к 68 кг), в дисциплине боевое самбо, Ваган Оганесян – (в/к 62 кг), Давид Хачатрян – (в/к 68 кг) и Жанна Варданян (в/к 48кг)(все трое выступали в дисциплине спортивное самбо).
Сборная Армении по самбо в командном зачете по боевому самбо заняла 6 место, а по спортивному самбо – 10 место.
По словам Леонида Айрапетяна из-за этих «выходок», итальянского посольства, связанных с выдачей виз армянским самбистам, Федерация Армении по самбо потерпела значительные финансовые убытки.
«Мы потерпели значительные финансовые убытки, поскольку все планы изменились, и мы вынуждены были покупать дополнительные билеты в Италию. Это может помешать нам в июле принять участие в очередном этапе Кубка мира в Казахстане, отметил Айрапетян, – что касается нашего результата, то я считаю его удовлетворительным и не больше: если мы не привезли с собой золота – это уже не может быть хорошим результатом. А с организационной точки зрения уровень турнира был ниже среднего», – заключил Айрапетян